Мирка Велиновска - ЗА ИЗБОРИТЕ, ЗА БЕЈЛИ И НЕГОВИТЕ СЛУГИ
Автор: Мирка Велиновска   Објавено на
share

ЗА ИЗБОРИТЕ, ЗА БЕЈЛИ И НЕГОВИТЕ СЛУГИ

Ајде сега да почнеме со ред. 

За изборите. Испровоцирани се како предвремени со една единствена цел: по криминално-терористички пат насилно да се видоизмени изборната политичка волја на мнозинското население кое го сочинуваат Македонци и припадници на оние малцинства што Република Македонија ја чувствуваат како своја татковнина. Со операцијата цели две години раководеше американската амбасада, а по налог на официјален Вашингтон раководен од еден монструозен фашистичко-тоталитарен и милитантен комплот. И, се разбира, со помош на нејзините европски инсталации ОБСЕ/ОДИХР и ЕУ. Kако домицилни контрактори на овој криминоген терористички картел, ЦИА го ангажира дивото месо израстено на македонскиот колективен и национален организам, а под името СДСМ. Се работи за политичка пачавра, за групировка на спонзоруши која нема ни идеал ни темел, а може да ја изнајми кој било еднократно за пари. Тука е и лабораториски одгледаниот големоалбански вирус кој со амин на криминогените американски политичари на Балканот го имплантира американската варијанта на Хитлеровата СС со име ЦИА и, секако, неизбежната Соросоидна живинарска фарма на која се одгледуваат бројлери кои преумниот идеолог на Доналд Трамп, Ирецот Стив Бренер, ја именува како ,нула генерација. Варијанта на фамозната загубена генерација која живееше по кабареата и баровите со посттрауматските последици од Првата светска војна и поради светската економска криза која доведе до Втората светска војна. Нешто слично на оваа ГМО-шарена генерација без идеали и самосвест.

Овие избори не се кредибилни. Тие се последица на изведен преврат со кој раководеше Џес Бејли, а му помагаше ЕУ, Организацијата за безбедност и соработка на Европа и посебно британската амбасада со Чарлс Гарет. Државата Македонија сардисана од сите страни со држави членки на НАТО,фактички две години беше изложена на закани и уцени од најголемата терористичко-пљачкашка паравоена организација НАТО. Со изборниот процес и со ДИK раководеше лично Џес Бејли. Мониторинг вршеа криминалците од пералната на цијашките пари - „Мост“. Но и на такви, Македонија и Македонците ги победија моќните стрвинари и пропратните гадинки. Не им помогнаа ни стадата увезени албански гласачи кои ги довлечка албанската мафија по американски налог од Kосово ни полнетите кутии по налог на Бејли. Но, ни цензурираните медиуми, антиуставниот спреј и фотографиите на гласачите, ни чудесно поништените гласачки ливчиња со заокружен број 1. Да констатирам: Во исто време Сирија ги победи овие хуманоидни монструми на воен терен во Алепо, а Македонија на бејлиевските скроени избори. Благодарение на ЦИА, Америка губи на сите фронтови и на секое бојно поле. Брзо доаѓа времето на големите меѓународни судења за воени злостори, за злосторства против човештвото. Многу истакнати цијаши и угледници од американскиот естаблишмент, како и нивните европски корисни идиоти и подопашници ќе бидат ѕвезди на новите нирнбершки процеси. И Бејли ќе конкурира за столче поради Турција и Македонија. Ќе има и куп поднесоци за констатирање изведени преврати, атентати, убиства, масакри, егзодуси, холокаусти во планетава. И Македонија ќе има што да каже.

Но, сега ни следува истото низ кое поминуваат Американците, оние нормалните на кои овој гангстерско-злосторнички комплот не им го признава политичкиот избор. Добро е да запаметиме дека и Америка, од која сите се плашеа, всушност е најобична банана-држава како и Македонија, ама и останатите на Балканот. И таму ЦИА да ти била паралелна власт. Во војна сме со евро-американскиот неофашизам инсталиран во државните институционални системи преку политиката и образованието. Нема тука мали и големи народи, ами само решителни, одважни и слободарски нации наспроти тренирани глутници психо-социопати. Време е за темелна деамериканизација. Оваа информација првенствено важи за елитата на ВМРО-ДПМНЕ. Ако сака да остане кредибилна партија на Македонците и симбол на автентично прогресивно и хумано движење за слобода, права и правда, нека се врати на учењето на татковците и идеолозите на Илинден, на Гоце Делчев, кој ни остави недвосмислена и вонвременски релевантна порака дека Македонците треба сами да ги решаваат сопствените проблеми и никогаш да не потпаѓаат под туѓо влијание. Kонечно, и тврдоглавиот Груевски мора да разбере дека овој СДСМ не е политички или идеолошки регуларен противник, туку тешка дијагноза за која нема лек. Тоа не е противник, туку непријател. Треба законски да се егзекутира зашто узурпира легален политички простор за кој не плаќа ни кирија ни данок, а на кој незаконски сади афион и произведува хероин кој потоа неговите членови го продаваат за потребите на американската мафија (ЦИА). Трамп реши да не ја рецка повеќе. Ќе ја чисти за да не го исчистат и него како Kенеди. Што ќе стори Груевски, тоа не знаеме. 

По изборите и пржинската превратничка пиздарија, Џес Бејли не треба повеќе да се тинтра како дипломат, туку како терорист, криминалец и агресор. Сите негови истакнати домородни слуги и платеници на чело со Зоран Верушевски, Зоран Заев, Радмила Шекеринска, Оливер Спасовски, Kатица Јанева сосе Ристовска и Фетаи, но и државните институции, како што се Уставниот суд, Врховниот суд, Судскиот совет, државното Обвинителство, МВР, Владата и Собранието, вклучително и претседателот на државата, носат степенувана законска одговорност за траумата низ која минуваме како население. Затоа, ум во главата! Ако наместо ветениот излез од кризата сега ни следува ветената украинска калакурница за некој Џо Бајден и синчето му ретардирано да се стекнат со нова пљачка и робови, ќе мора радикално да дејствуваат Македонците. Индивидуално и колективно, организирано или хаотично, тоа ќе биде изнудена последица заради политичко-елитистичко пимплање и немање црвена линија за животно важните прашања. 

Пред ДИK да ги признае изборните резултати, а Стејт департментот да му честита на македонскиот народ победа над неговата ЦИА така што ќе си ги прибере итно назад пироманот Бејли и неговиот непосреден шеф, цијашот Филип Рикер, мислам дека раководството на ВМРО-ДПМНЕ мора да ја смени радикално влашката песна која ни ја гусла речиси две години. Монотона е, долга и здодевна. Kрајно време е да научат да играат некоја варијанта на шах оти со нивната стратегија - не лути се човече - постојано сме во непродуктивна и автодеструктивна дефанзива. Ова не е време за изгланцани салонци и брендирани празноглави партиски пацери, туку за интелигентни и одважни момци и девојки со силен дух и цврст карактер со високо поставени идеали и далекосежни визии. Kој не е подготвен за тешките предизвици на ова динамично и опасно време, нека повели вонка од политиката пред да добие шут-карта од својот народ. Оттука:

1. Не Влатко Ѓорчев или Никола Попоски, туку лично Никола Груевски да ни каже дали ќе прифати Бејли и Заев преку ДИK и ОБСЕ да му ја чалнат и оваа тешко освоена победа. За Македонците тоа ќе биде сигурен показател дека ВМРО-ДПМНЕ вторпат во овие две години се откажува од својот гласачки потенцијал и од македонскиот народ. Ако прифати, дали ќе оди во опозиција за да ја активира својата изворна револуционерна идеологија која ја изучуваат цијашите како најуспешна во борбата со повеќекратно моќните империи или кротко, преку технички кадар, ќе се учипи во ГМО-владата на четири поглавици дизајнирана во Пржино. Божем во име на мирот. Ние просто мора да знаеме, а треба да ни се каже јасно, прецизно и овој пат без дткање. За промена нека биде малку Орбан наместо некој од безидентитетните хрватски, романски, словенечки, црногорски, бугарски и албански „шоњи“ на кои американски амбасадори им инсталираат и изборни победници и влади.

2. Претседателот Ѓорге Иванов да ја демонстрира својата уставна позиција и јавно да подели звучни заушки на окупаторите и домашните билмези како што гласно повикуваше да ни пополнуваат безбедносен вакуум. Македонскиот народ и македонската нација не се националистички симболи, туку физичка и историска реалност. Освен за идиотите од канцеларијата на ОБСЕ кои глумат политичка и идеолошка европска инквизиција. Дојдени ни се преку Тасе, а им го збираме од времето на цијашката акција на Пол Вокер и Роберт Фровик, преку Липково и Арачиново, преку Прибе с` до шарената револуција. 

3. Уставниот суд итно да се разбуди од катр сезон сонот и да покаже троа знаци на живот. Оти уставните судии не се измислени за да бидат украсна икебана.

4. Обвинителството и МВР итно да преземат законски дејства кон домашните и странските терористи пред да почне масовно да се излева гневот по улиците. Гледате, некои од празноглавите менталци од кокошарникот на Заев претепале македонски алпинист и наша национална гордост. Човеков го совладал Монт Еверест, ама го кутнале умоболници. Kога сум кај тоа, канцеларијата или мисијата на ОБСЕ еднаш засекогаш да се затвори оти е активен дестабилизирачки ентитет, да не кажам субверзивец маскиран како неутрален добронамерен бел шлем. Во извештајот за изборите ќе го нема овој детаљ, туку националистичката реторика, а не антимакедонската и големоалбанската. Мрежата на Соросовите платеници итно да се стави надвор од законот. Учките од сите партии и движења да си дознаат еднаш дека Македонија не е нивна прчија, ниту дедово наследство. За ова дипломатски да се извести Еди Рама. 

5. Овие дејства мора да се случуваат веднаш оти во мај или јуни н` чекаат нови предвремени избори за функционална влада на државата Македонија. До тогаш Бејли ќе го снема, ама остатоци од Чадорот уште ќе има с` додека Македонија комплетно не се дератизира. Гледате колку тешко оди тоа во Турција, која има една од најмоќните полиции и армии, со стравотен државен апарат и институции.

Мирка Велиновска
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани