Системот за рано предупредување на САД на Хаваите направи хаос! Испрати неточна и лажна информација до граѓаните за балистички напад.
  Објавено на
share

 Зошто сево ова е многу лошо? Ја паметите приказната ИДЕ ВОЛК ИДЕ ВОЛК? НЕЈСЕ ...ИЛИ ОВА ЌЕ УДРИ ПО тРАМП ИЛИ ЌЕ МУ ПОМОГНЕ ДА ДОНСЕ УШТЕ ПОДБАБОКИ ПРОМЕНИ. ВАКВИ РАБОТИ НЕ СЕ СЛУЧУВААТ ТУКУТАКА 

На социјалните мрежи се објавени снимки од граѓаните на Хаваи како панично трчаат, бараат засолништа и им оставаат пораки на саканите по предупредувањето за ракетен напад.

 

Жител на Сан Диего објави гласовна порака која ја одбил од неговата мајка:

„Тукушто добивме предупредување дека ракета ита кон нас... Велат дека не е вежба и да најдеме засолниште. Не можеме многу да направиме, а ако е ова вистина, сакав само да ти кажам дека те сакам“.

 

Маж објави снимка од голф наведувајќи дека тукушто ја завршил последната дупка: „Ве сакам сите, но јас играм голф... Тоа ќе биде последното нешто во мојот живот“.

Снимката на Твитер ја постираше неговата ќерка со коментар „мојот татко живее и ќе умре играјќи голф“.

Жителите на Хаваи добија текстуална порака во која беа предупредени на закана со балистички проектил и итно да побараат засолниште. Властите подоцна потврдија дека заканата била лажна.
 

Информацијата дека станува збор за лажна закана стигнала дури 38 минути подоцна. Како што јавуваат светските агенции, жителите на Хаваи во меѓувреме се обиделе да се засолнат каде можеме – по одводи, канали, подруми...

HAWAII - THIS IS A FALSE ALARM. THERE IS NO INCOMING MISSILE. THE ALERT WAS SENT OUT INADVERENTLY. I HAVE SPOKEN TO HAWAII OFFICIALS AND CONFIRMED THERE IS NO THREAT.

  •  

Се уште не се знае што точно ја предизвикало грешката, а гувернерот на Хаваи Дејвид Ајг за Си-ен-ен изјави дека „некој притиснал погрешно копче при промена на смената“.

 

JUST IN: Hawaii Governor David Ige tells CNN that someone "pushed the wrong button" during an employee shift change, sending out the false alert about an incoming ballistic missile

 
 

Хаваи во декември минатата година го тестираа алармот за предупредување од нуклеарен напад за првпат по завршувањето на Студената војна. Тестирањето беше направено поради растечките тензии од ракетната и нуклеарна програма на Северна Кореја, која во септември 2017 го изврши своето шесто нуклеарно тестирање.

  •  1,3261,326 likesАмериканските медиуми возбудено известуваат за лажната тревога која го доведе во прашање функционирањето на системот за рано предупшредување и тревога кој лажно објави и прати пораки до сите граѓани дека предствои непад со балистичка ракета и дека сите мораат даКОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани