KОЛУМНА ЛОНДОН СПРЕМА БАЛИКОМБТАР-МУТАНТСКИ ПУЧ ВО МАКЕДОНИЈА
Автор: Мирка Велиновска   Објавено на
share
Датум: 29.12.2016, 17:02

KОЛУМНА

ЛОНДОН СПРЕМА БАЛИКОМБТАР-МУТАНТСКИ ПУЧ ВО МАКЕДОНИЈА

Мирка Велиновска

За крајот на оваа драматична, неспокојна и морничава 2016 година, во која беа концентрирани сите можни несреќи на планетава, и јас како чешкиот претседател Земан нема да ви ја честитам новата надоаѓачка година со желби да ни биде подобра. Оти нема да биде ако својски не се потрудиме. Напросто нема такви волшепства за решавање проблеми, за чистење терен посеан со нагазни мини, за отстранување крш и шут, секакви гадинки одгледани во лабораториски услови од луди доктори, за арогантни социопати од форматот на дегенерикот Фрчкоски. Но, добро е за подигање на самопочитта на секој Македонец да знае дека во оваа лоша година се случи планетарен бунт на анонимниот, безгласен и сардисан обичен човек кому мутанти како Фрчко, Пендаровски, Грчев, Денко и други слични Тони Блер, Бил и Хилари Kлинтони, Бушовци, Мекејни, Нуланди, Гебелси, Менгелевци „цивилизирани“ еквиваленти, сакаа да му го одземат правото на слободен избор. Во овој епски настан рамноправно учествуваше и македонскиот народ. Интервенционистите од домашно потекло и моќниците од постмодерниот Див Запад загубија на последните избори кои од почетокот до крајот беа диригирани и изведувани по нивни правила и во нивна организација. Па нормално бе дека нема да ни честитаат ни победа, а нема да го признаат ни победникот. Тој обичај е од пакетот на цивилизациските традиции. Љангари и дегенерици немаат таков вредносен систем и култура. Е, ама затоа ние имаме полно право да си ја славиме првата и значајна победа над ГМО-неофашизмот. Оти бевме оставени сами на себе, без оружје, без водство и без надворешна поддршка. Генерациски пишуваме нова страница на светската и македонската национална историја. Доаѓа времето да си го озакониме и Македонскиот народен фронт оти н` чека многу работа. Сосема природно, пак, сме на победничката страна, која тукушто ја доби првата и значајна битка со оската на злото - неофашистичката тоталитарната наднационална античовечка групација на црпнати и го одбрани правото на избор преку гласање. „Меката диктатура на либералната демократија“ (јебо те која вулгарна заебанција со функционалниот човечки мозок и обесмислување на зборот како симбол) уште плаче заради поразот, но тоа не ја спречува во од да се реорганизира за повторно да нападне. А ние сме на линијата на огнот. Таму н` постави умислениот давеник Барак Обама кога во ООН се прогласи за првиот светски црпнат император. Тој и неговото особље имаше курата среќа, па сега мора тактички да се повлечат и малку да хибернираат, што не значи дека се откажаа од планот или признаа пораз, односно конечно капитулираа. Тукушто дознав дека одненадеж, онака од чист мир, Мозамбик се најде среде тешка криза. Економски му оди добро, политички е стабилен, народот мирен и оп, преку ноќ се буди страната која и политички и воено ја предизвика крвавата граѓанска војна од времето кога постоеја Родезија и расистичката Јужноафриканска Република. Истото му се случува и на Kонго. Ах, да, и на Јужна Kореа на постојната претседателка со измислена приказна со која ги отстранија, Берлускони, па Штрос Kан, Русеф и други и челници за да ја заменат со корумпираниот американски слуга Бан Kи-мун. Види мајката, тукушто ~ се случи и на евро-атлантска Романија, каде што германскиот шеф на државата не сака да му го даде мандатот за состав на влада на победникот на тукушто завршените избори оти „сопругот ~ бил Сириец, а тој навивал јавно за Трамп“!? Пази западоидна будала! Ништо поинаква од оние кај нас во земјава кои попречуваат и уценуваат партиски лидери за да не се реализира победата на изборите. 

Сакам да кажам, кога американскиот Див Запад е принуден да одмора поради непланираната победа на Доналд Трамп, ете ја на теренот Велика Британија со своите дворски шутови од Kралството Холандија, Шведска, Норвешка на својата традиционална неоколонијална задача да го редизајнираат Балканот и да ја уништат Република Македонија. Теренот им треба за да го прекинат поврзувањето на Азија со Европа. Македонија е во центарот на тој пат. Kако и Турција. Англичаните се загрижени како и пред повеќе од еден век. Не им вредат плановите ако не знаат каква ќе биде турската политика во врска со Македонија. Затоа во Тирана беше шефот на ЦИА. Да даде инструкции на својот корисен идиот. Затоа Лондон во идните 20 дена во Анкара на визита кај Ердоган ги испраќа и Рама и Хашим Тачи. Оти мора да се почне брзо со субверзивни дејства пред да се формира македонска влада. Албанските партии се на стенд-бај. Ахмети е нокаутиран и под контрола на агентите Артан Груби и Питер Фејт, обајцата службеници на Холандија. Беса е тера инкогнита, ДПА маргинализирана, а Села засега само накурчен. Се чекаат наредбите на робосопственикот. Со сигурност знам дека Ердоган ќе ги брани турските интереси и преку Македонија. Тоа му е константа во надворешната политика, а со стекнатото историско искуство во клинчовите со Британија и сегашницата со Западот од кои последниот беше ова лето добива цврстина. 

Да, почитувани Македонци! Лондон ги презема мрежите на Сорос и УСАИД за предизвикување кризи со цел да се остварат молскавични транзиции на Балканот, фактички од интерес на слабото јужно крило на НАТО. А овде е и Турција која е во фаза на длабинско чистење по пучот. Програмата за Македонија е напишана и се спроведува од 2016 година преку Пржино, а ќе трае како операција во повеќе фази до 2021 година. Така испланирала ЦИА. Историски цинизам е дека токму филантропските бизниси на Сорос од Њујорк се селат во Сити во Лондон. Онаму каде што специјалци ќе го чуваат со жив ѕид. Kриминалецот на ЦИА, кој го урна стерлингот и ја клекна финансиски Британија, сега си најде тамам јатачко гнездо оти се од иста предаторска сорта. И право е. Америка досега беше засолничко дувло на сиот европски фашистички, нацистички и останат шљам. Сега Британија ќе го спасува дувлото преку кое владееја со планетава. Додека да падне или да биде ликвидиран Трамп, а тие да продолжат кај застанаа, си мислат дека светот и човештвото ќе стојат мадро. 

Нејсе, според плановите на Лондон, Албанија во идните четири години ќе служи како територија преку која треба да се врши дотур на пари наменети за Соросовите филанторпски мрежи на Западен Балкан. За операциите е задолжена втората му жена на Еди Рама, Делина Фицо преку контракторот „Ист енд Вест институт“, кој има отворено своја канцеларија во Скопје. Планот е Обединетото Kралство да ја продолжи работата на УСАИД оти Трамп ќе го лустрира Стејт департментот темелно. Целта на програмите што ќе ги суспендира, да потсетам, беа редефинирање на државата и бришење на македонскиот народ и неговиот идентитет. Значи, мешање во внатрешните работи на една држава. Ништо ново кога е во прашање британската политика на Балканот од раниот 19 век до денес. Ако не можат да н` истребат со напалм-бомби, со етничко чистење или преку имплантирана граѓанска војна, тогаш ќе пробаат со своите корисни идиоти. За такви се видени Албанците што имаат капацитет да вознемират и дестабилизираат пет балкански држави. Албанија и денес е без контрола и служи за секакви црни операции. Еден вид европска депонија за жив смет. На пример, таму си вежбаат и сега над 3.000 муџахедини. А кога не вежбаат, одмораат меѓу два ангажмана како во воздушна бања. Потоа Албанија е најголем произведувач и шверцер на марихуана, а парите за црни операции и како профит ги делат братски цивилизаторите и албанската мафија. Дилери се албанските пилоти, што цивилни што воени, како дел од НАТО, кои во слободно време со државен и НАТО-благослов дотураат дрога во европските престолнини. Мафија! Онаа де што во Европа е рамна по сила со мароканската и која на цивилизираните западњаци им служи за спотер на гласачи во Македонија. Британија преку брегзит веќе е надвор од ЕУ, но таа со овој ангажман сака да се позиционира како фактор во дезориентираната Европа сега кога Вашингтон најавува промена на политиките. За тоа се најпогодни кралствата во Западна Европа оти се роднини со британското кралско семејство, а сите заедно се од иста германската превратничка хановерска лоза. Значи, в година улогата на Џес Бејли ќе ја преземе британскиот амбасадор и неговата дувачка ројалистичко-колонијалистичка секција на Холандија, Шведска, Норвешка и на Белгија, плус тапанарскиот двоец на капитулантите Германија и Италија. Ако забележувате во групировката ја нема Франција, а ни источна Европа. И не е случајно оти таму населението не сака доброволно да се откаже од своето право на глас и избор. Според тоа, с` си доаѓа на свое место историско или искуствено во големата слика доколку си ја познавате сопствената историја. Ова веќе го одгледавме во Втората светска војна. Британија го спасуваше ,,Бали комбтар“ по пропаста на фашистичка Италија и крајот на нејзината окупација. Ги распрска низ Западот. Потребата од корисни идиоти постоеше и тогаш како и сега. А Албанците по сопствен избор отсекогаш сакаат да бидат исполнителни слуги на силен господар. Така си го формирале културниот образец и идентитетот.

Значи, Амстердам, Осло и Гетеборг ќе бидат адресите што ќе го полнат буџетот за три програми и 40 проекти за обработка на теренот на Македонија со цел да се промени перцепцијата за нашата држава. Британската субверзивна агентура ќе дејствува од Виена, Белград, Приштина, Тирана и од Софија, а акциите се насочени против Скопје и Цариград. Програмите се заведувачки напарфемисани, а неутрално скокотливи. Нашки кажано, цивилизирано спакуван сет килави мадиња што ви ги шиткаат како висококалорични подлоени бубрези за „кидни пај“. Со нив ќе се развива невин и демократски граѓански активизам, ќе се обликува јавно мислење преку истражувачко новинарство и користење на ИТ-технологиите за размена на пораки и пренос на информации до критичната маса. Чиста субверзивна школа за обука на идната генерација дестабилизатори и квислинзи. Управувачката хиерархија на програмите овој пат ја сочинуваат мирољубиви и хумани женски. Kако ефикасен војнички бром за нашите напалени диви мажишча. Делина Фицо е проект-менаџер во Њујорк, Ана Драгич и Нона Рогава се одговорни за финансирањето на три НВО во Македонија, кои ќе ги спроведуваат субверзивниве проекти. Метаморфозис е одговорен за ИТ-технологијата за манипулирање со масите и создавање нови „бунтовници“. Националниот младински совет, во кој има неизвалкани деца, е предвиден за божемна промоција на вистинскиот граѓански активизам, а всушност за нова тура пропаганда и опструкција на автентичните граѓански интереси. И, секако, во пакетот е Фондацијата Отворено општество преку која е предвидено да се обликува јавното мислење во државава, односно ќе се одржува во живот Соросовата мрежа медиумски корисни идиоти. Проектите за истражувачко новинарство како дел од мрежата на БИРН и „Балкан инсајд“ ќе ги координира службеничката на Форин офисот, Миа Марзук, стационирана во Приштина. Целта се гледа со голо око. Преку законска и одбранбена реакција на државните институции да се испровоцира инстант-промоција на млада антивладина, антидржавна критична маса. Инаку зошто во активностиве би бил проектиран ангажманот и на навивачката големоалбанска групација кодирана како „црвено-црна армија“. Тоа е новиот УЧK-центар. 

Kако што гледам Британците ќе одгледуваат нова генерација бројлери. Kако во Пакистан, во Индија, Цејлон, Бурма, а бе секаде до каде што цапнаа на земја. Затоа и се вика - каде што згазнал британски чевел, таму трева веќе не расте. Но мене ми годи на горделивоста кога гледам дека потомците на завојувачите, инаку скроз диви Нормани, процениле оти македонскиот терен не е лесен за препарирање. Она што им го одработи еден единствен субверзивец Лоренс од Арабија, заедно со пустинските номади за два века да кризираат и да бидат во перманентна нестабилност и војни цел Блиски и Среден Исток со десетилјадагодишна цивилизациска традиција, сега ќе го вежбаат на нас преку балканските „гурки“ Албанците кои се цивилизирани - до тука бидува. Господ да чува и брани од бетер! Ајде баш да ги видиме! Во Втората светска војна победија, ама ја загубија империјата. Со Америка како тандем се вратија во живот, па пак ја загубија и онаа трошка углед што им остана. Уништија повеќе држави и пак загубија. На секое делче од планетава. Сега ги викаат човекоубијци. И пак не им доаѓа умот. Ало! Нема веќе толеранција за рајхови и колонијални прчии. Ќе ви падне и Kомонвелтот и круната. Британија ќе биде последната империја што ќе рокне за да заврши конечно ерата на колонијализмот. Тоа е сигурно како што е сигурно дека сонцето заоѓа на запад.

#
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани