ЕРДОГАН ГО УАПСИ РАКОВОДСТВОТО НА AMNESTY INTERNATIONAL ВО ТУРЦИЈА
  Објавено на
share

ЕРДОГАН ГО УАПСИ РАКОВОДСТВОТО НА AMNESTY INTERNATIONAL ВО ТУРЦИЈА

Турската полиција уапсила 12 лица, меѓу кои е и шефот на организацијата за заштита на човековите права Амнести интернешенал (АИ) за Турција, Идил Есер.Според „Хуријет“, тие биле уапсени додека биле на состанок, биле однесени во полициска станица, но причините зошто се уапсени не се познати.

АИ побара нивно ослободување и наведе дека „ова е гротескна злоупотреба на власта“.

Меѓу уапсените се седум активисти за заштита на човековите права, двајца инструктори, Германец и Швеѓанец, како и сопственикот на хотелот, наведе АИ во своето соопштение.
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани