Стево Пендаровски консензуален кандидат за претседател
  Објавено на
share

Стево Пендаровски консензуален кандидат за претседател

Image result for стево пендаровски

Стево Пендаровски е изборот за консензуален кандидат за претседател на државата од СДСМ, ДУИ и Алтернатива на Африм Гаши, дознава „А1 он“. Неофицијално, попладнево владејачкото мнозинство и официјално ќе ја соопшти оваа одлука.

На средбата помеѓу лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, на маса биле ставени две имиња – Стево Пендаровски и Оливер Спасовски, кои се споменуваа и досега во јавноста како можни кандидати. Сепак, владејачкото мнозинство се одлучило за Стево Пендаровски, како што вчера објави „А1 он“.

Изборот се должи на високиот рејтинг што го покажа на неколкуте последни испитувања на јавното мислење кај граѓаните вклучувајќи ги неопределените гласачи, огромната поддршка кај албанскиот блок, како и поддржувачите на СДСМ.

На Конгресот в недела СДСМ се очекува со акламација да застане зад кандидатурата на Стево Пендаровски за шеф на државата.

 

 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани