Трамп ја објави сликата од офицерот кој го спречи багдади да побегне. Добааар! Апорт!
  Објавено на
share

Американскиот претседател Доналд Трамп објави фотографија од кучето кое го бркало лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал Багдади во тунелот пред терористот да се разнесе со експлозивен појас. Името на кучето, меѓутоа, останува државна тајна.

„Ја декласифициравме фотографијата од прекрасниот пес (името не е декласифицирано) кој заврши огромна работа во фаќањето и убивањето на лидерот на ИСИС, Абу Бакр ал Багдади“, објави Трамп заедно со фотографија на куче од расата белгиски овчар.

View image on Twitter

Трамп во саботата објави дека четириножниот борец бил повреден откако влегол во тунелот во потера по Багдади.

Претходно во понеделникот шефот на здружениот штаб на американската војска, генералот Марк Мајли, изјави дека кучето-херој „изврши одлична задача“ во откривањето на озлогласениот џихадист, и дека по завршената акција заздравува на тајна локација.
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани