МЕСИ СЕДУМ ПИЧИЧИ - Многу ПИЧИЧИ за Меси, сега доби уште еден, седми по ред во Ла Лига
  Објавено на
share

 Многу ПИЧИЧИ за Меси, сега доби уште еден, седми по ред во Ла Лига

НАЈДОБРИТЕ ВО ЛА ЛИГА: „Пичичи“ седми пат во рацете на Меси, „Замора“ трет пат кај Куртоа

Four Pichichis for Pancho :: Topical :: PUSKAS.COM 

 Лионел Меси четврти пат по ред е најдобар стрелец во Ла Лига и ја добива наградата „Пичичи“ со своите 25 гола. Барселона заврши на второто место, а аргентинскиот ас повторно беше најдобар меѓу стрелците во најсилната шпанска лига.

Ова е негова седма награда за најдобар стрелец во Ла Лига, но не и најуспешна затоа што апсолутно најдобра му беше сезоната 2011/12 кога реализираше 50 голови во лигата. Инаку Меси е деветти фудбалер на Барселона со оваа награда почнувајќи од 2000 година.

А наградата за најдобар голман замина во рацете на Тибо Куртоа од Реал Мадрид. Со тоа голманот на Реал ја прекина серијата на награди кои заминуваа кај Јан Облак од Атлетико. Словенечкиот чувар на мрежата доминираше во претходните четири сезони, а сега тоа го прекина Куртоа кој имаше 20 натпревари без да прими гол.

Инаку ова е трета ваква награда за белгискиот голман. Претходните ги доби како голман на Атлетико.

Leo Messi receives 2017-18 Pichichi Trophy 

  

Image

 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани