А во меѓувреме, Парада на гордоста во Атина
  Објавено на
share

 А во меѓувреме, Парада на гордоста во Атина

 

Под слоганот „Ова е тоа што не обединува“, попладнево во центарот на Атина се одржа традиционалната парада на гордоста на која учествуваа илјадници граѓани. 

 Athens Gay Pride 2021 all you need to know before you go

Учесниците велат дека и покрај пандемијата, оваа година парадата беше една од помасовните. Граѓани на различна возраст, маршираа низ улиците во Атина, а парадата традиционално заврши пред грчкиот Парламент.

«Αυτa2; που μας ενa4;νει». H πιο a2;μορφη, πολa3;χρωμη κι αγαπησι^0;ρα γιορτ^2; της πa2;λης. #AthensPride pic.twitter.com/nWdy6NrReX

— ROSA (@rosa_progress) September 11, 2021

Овој пат, поради мерките за заштита од Ковид-19, по завршувањето не се одржа концерт, како што беше случај претходно.

„Не за булингот, да за љубовта“; „Љубовта е за сите“; „Сакаме љубов и еднаквост, а не страв и несигурност“; „Љубовта е непобедлива“; „Излези, биди горд“; „Еднаквост за сите“, беа дел од пораките што ги испратија учесниците на парадата.

Поддршка за парадата изразија и политичките партии СИРИЗА и Движење на промена.

Парадата во Атина, од 2005 година традиционално се одржува секоја година во јуни, но овој пат, беше одложена поради пандемијата.

 M. Papadopoulos: Non-negotiable human rights for the LGBTQI community - Proud  Athens Pride Week | ATHENS 9,84
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани