ЧЕКОР ДО СВЕТСКА ВОЈНА?! По падот на две ракети на нејзина територија Полска размислува да се повика на членот 4 на НАТО
  Објавено на
share

 

ЧЕКОР ДО СВЕТСКА ВОЈНА?! По падот на две ракети на нејзина територија Полска размислува да се повика на членот 4 на НАТО

 

Ilustracija, foto: EPA-EFE/ATEF SAFADI
фотографија пред да удри ракетата во Полска

Полска ќе ја зголеми борбената готовност на некои војници и размислува да го активира членот 4 од договорот за воена алијанса на НАТО, соопштија официјални лица, по смртта на две лица во експлозија во близина на украинската граница.

 

Властите не кажаа што ја предизвикало експлозијата, но полските медиуми претходно истиот ден објавија дека проектили или ракети ја погодиле областа.

Полска е во контакт со партнерите од НАТО и американските колеги за инцидентот, рече владиниот портпарол Пјотр Мулер, а тимови експерти ќе работат цела ноќ за да ги разјаснат деталите за, како што рече, „сериозна“ ситуација. „Полска ја зголемува борбената готовност на армијата и другите служби“, додаде тој.

Членот 4, кој го разгледува Полска, е метод на консултации кој им овозможува на членките да бараат дискусија за безбедносно прашање, кое влијае на нив за дискусија во Северноатлантскиот совет, телото за одлучување на алијансата.

„Страните ќе се консултираат заедно секогаш кога, според мислењето на која било од нив, територијалниот интегритет, политичката независност или безбедноста на која било од Страните е загрозена“, се наведува во написот.

Најпознатиот аспект на алијансата е членот 5 од договорот, кој, доколку се повика, значи „напад против еден сојузник се смета за напад против сите сојузници“. ЧЛЕНОТ бил повикан само еднаш, како одговор на терористичките напади врз Соединетите држави на 11 септември 2001 година.

POLJSKA POTVRDILA: Raketa ruske proizvodnje pala na našu teritoriju! Ruski ambasador pozvan na razgovor

Полска потврди дека ракетата е руска

 PAD RAKETA NA POLJSKU! PRVE IZJAVE SVEDOKA: Videli smo čudan objekat iznad sela kako pada s neba!

 Дел од објектот кој падна во Полска

RUSI DEMANTUJU! NAŠE RAKETE NISU PALE NA TERITORIJU POLJSKE! To je namerna provokacija sa ciljem eskalacije situacije!

Русија демантира дека нивна ракета паднала во Послка, тврдатдека сево ова е намерно за да дојде до ескалација на војната.

 

 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани