Раката на пријателството на Кси за најбараниот човек во светот
  Објавено на
share

 

Раката на пријателството на Кси за најбараниот човек во светот: Кинескиот претседател слета во Москва за да се сретне со Путин како поддршка за рускиот лидер неколку дена откако МКС издаде налог за негово апсење

  • Си Џинпинг денеска во Москва ќе се сретне со Путин во знак на поддршка за рускиот деспот
  • За време на посетата, Кси ќе ја претстави Кина како глобален миротворец со намера да стави крај на војната

Од РЕЈЧЕЛ БУЊАН ЗА MAILONLINE 

Кинескиот претседател Си Џинпинг  денеска слета во Москва каде што треба да се сретне со Владимир Путин во знак на поддршка откако Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење на рускиот лидер поради воени злосторства .

Кси денеска рече дека неговата прва државна посета на Русија откако Путин ја нападна Украина ќе помогне во билатералните врски меѓу двете нации.

„Уверен сум дека посетата ќе биде плодна и ќе даде нов моментум на здравиот и стабилен развој на кинеско-руските односи“, изјави Кси за новинарите на московскиот аеродром Внуково, каде што го пречекаа почесни гардисти со строги лица. Тој ги опиша Русија и Кина како „добри соседи“ и „доверливи партнери“.

Се очекува Кси да  ја претстави Кина како глобален миротворец со намера да посредува за завршување на војната во Украина - потег што беше дочекан со скептицизам во Киев и на Запад, при што светските лидери го доведуваат во прашање вистинскиот мотив зад планот на Пекинг за мир.

Кина не понуди никакви конкретни предлози за ставање крај на војната освен „мировен план“ од 12 точки, кој вклучуваше повикување на прекин на западните санкции, преговори со кои Украина ќе отстапи територија, повлекување на НАТО од нејзините источни граници и реконструкција  . напори кои веројатно ќе бидат од корист за кинеските изведувачи.

И покрај неговите повици за мир, Пекинг продолжи да стои рамо до рамо со Русија и папагализирајќи ги говорните точки на Кремљ за експанзионизмот на НАТО. 

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска слета во Москва каде што треба да се сретне со Владимир Путин во знак на поддршка за изолираниот руски деспот откако Меѓународниот кривичен суд издаде налог за негово апсење поради воени злосторства во Украина.

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска слета во Москва каде што треба да се сретне со Владимир Путин во знак на поддршка за изолираниот руски деспот откако Меѓународниот кривичен суд издаде налог за негово апсење поради воени злосторства во Украина.

Кинескиот претседател Си Џинпинг, придружуван од рускиот вицепремиер Дмитриј Чернишенко, поминува покрај почесната гарда за време на церемонијата за пречек на московскиот аеродром Внуково.

Кинескиот претседател Си Џинпинг, придружуван од рускиот вицепремиер Дмитриј Чернишенко, поминува покрај почесната гарда за време на церемонијата за пречек на московскиот аеродром Внуково.

Кси треба да се сретне со Путин (на фотографијата заедно во септември) денеска во Москва

Кси треба да се сретне со Путин (на фотографијата заедно во септември) денеска во Москва

Кинескиот Кси Џинпинг пристигнува во Москва на средба со Путин
 
 

 
Путин и Кси вечераат на риба, лова и павлова за време на посетата на Русија
 
Медведев се заканува дека ќе го гаѓа Хаг со хиперсонични ракети
 
Во меѓувреме, Путин ќе се обиде да го претстави патувањето на Кси - првиот светски лидер што го посети откако МКС го обвини рускиот лидер за воени злосторства - како доказ дека Русија има моќен пријател подготвен да застане со неа против непријателскиот Запад. 

Навистина, д-р Алан Мендоза, извршен директор на тинк-тенк здружението Хенри Џексон, вели за MailOnline: „Посетата на Кси на Русија е од голема пропагандна вредност за Путин, бидејќи му овозможува да им покаже на Русите дека неговата војна не ги оставила изолирани. 

Тоа е, исто така, огромна шлаканица за МКС и за идеите за правда, со оглед на тоа што патувањето се одвива токму кога по Путин е издаден налог за апсење за воени злосторства.

„Кина испраќа јасна порака до Западот за тоа каде стои геополитички и за заедничките вредности – рамо до рамо со својот агресивен, авторитарен руски сојузник – и исто така до Украина дека не може да се потпре на Кина која ќе дејствува неутрално во овој конфликт“.

Кинеската влада соопшти дека Кси ќе ја посети Москва од денеска до среда. 

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека за време на вечерата вечерва, Путин и Кси ќе разговараат за прашањата поврзани со Украина, додавајќи дека рускиот претседател најверојатно ќе понуди „детално објаснување“ за гледиштето на Москва за актуелната ситуација. 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ: Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење на ПУТИН, обвинувајќи го за воени злосторства и киднапирање деца во Украина 

Според Песков, за утре се закажани пошироки разговори со претставници од двете земји на повеќе теми.

За Путин, присуството на Кси во Кремљ е посета на престиж и дипломатски триумф, што му овозможува да им каже на западните лидери во сојуз со Украина дека нивните напори да го изолираат не успеале. 

Патувањето на Кси доаѓа само неколку дена откако МКС во Хаг објави дека сака да му суди на Путин за киднапирањето на илјадници деца од Украина.

Навистина, и покрај нејзините повици за мир, Кина продолжи да стои рамо до рамо со Русија. Таа ја гледа земјата  како извор на нафта и гас за нејзината енергетски гладна економија и како партнер во спротивставувањето на она што обајцата го гледаат како американска доминација на глобалните работи. 

Пекинг ја прикажа посетата на Кси како дел од нормалната дипломатска размена и понуди малку детали за тоа што патувањето има за цел да постигне, иако речиси 13-месечната војна во Украина фрли долга сенка на разговорите.

На денешниот брифинг во Пекинг, портпаролот на Министерството за надворешни работи, Ванг Венбин, рече дека патувањето на Кси е „патување на пријателство, соработка и мир“.

За војната, тој рече: „Кина ќе ја задржи својата објективна и правична позиција за украинската криза и ќе игра конструктивна улога во промовирањето на мировните разговори“.

Скокот на Пекинг во прашањата за Украина доаѓа по неговиот неодамнешен успех во посредувањето во разговорите меѓу Иран и неговиот главен ривал од Блискиот Исток, Саудиска Арабија, кои се согласија да ги обноват своите дипломатски врски по повеќегодишни тензии.

Исплатен од тој успех, Кси повика Кина да игра поголема улога во управувањето со глобалните работи.

„Претседателот Си ќе има длабинска размена на мислења со претседателот Путин за билатералните односи и главните меѓународни и регионални прашања од заеднички интерес“, рече Венбин.

Тој додаде дека Кси има за цел „да промовира стратешка координација и практична соработка меѓу двете земји и да внесе нов поттик во развојот на билатералните односи“.

Денешната средба им дава шанса на Путин и Кси да покажат дека имаат „моќни партнери“ во време на затегнати односи со Вашингтон, рече Џозеф Торигиан, експерт за кинеско-руски односи на Американскиот универзитет во Вашингтон.

„Кина може да сигнализира дека може дури и да направи повеќе за да и помогне на Русија и дека ако односите со САД продолжат да се влошуваат, тие би можеле да направат многу повеќе за да и овозможат на Русија и да и помогнат на Русија во нејзината војна против Украина“, рече г-дин Торигиан.

Кси слета на аеродромот Внуково пред средбата со Путин

Кси слета на аеродромот Внуково пред средбата со Путин

Автомобил од колоната што ги превезува членовите на кинеската делегација, вклучително и претседателот Кси, денеска во Москва

Автомобил од колоната што ги превезува членовите на кинеската делегација, вклучително и претседателот Кси, денеска во Москва

Украински војници истрелаа артилерија наречена хаубицерски топ М777, насочена кон руските позиции во првата линија во близина на Бахмут во Часив Јар, Украина на 18 март

Украински војници истрелаа артилерија наречена хаубицерски топ М777, насочена кон руските позиции во првата линија во близина на Бахмут во Часив Јар, Украина на 18 март

Во написот објавен на почетокот на неговата посета на Москва, Кси рече дека кинескиот мировен план од 12 точки, кој беше објавен минатиот месец, ги одразува глобалните погледи и се обидува да ги неутрализира последиците, но призна дека решенијата не се лесни.

„Сложените проблеми немаат едноставни решенија“, рече Кси.

Украина и нејзините западни поддржувачи најверојатно ќе го отфрлат секој обид да се обезбеди прекин на огнот како нешто повеќе од трик да му се купи време на Путин да го зајакне и да ја одложат широко очекуваната украинска контраофанзива.

Во написот објавен на почетокот на неговата посета на Москва, Кси рече дека кинескиот мировен план од 12 точки, кој беше објавен минатиот месец, ги одразува глобалните погледи и се обидува да ги неутрализира последиците, но призна дека решенијата не се лесни.

„Сложените проблеми немаат едноставни решенија“, рече Кси.

Украина и нејзините западни поддржувачи најверојатно ќе го отфрлат секој обид да се обезбеди прекин на огнот како нешто повеќе од трик да му се купи време на Путин да го зајакне и да ја одложат широко очекуваната украинска контраофанзива.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ќе размислува за мировни договори само откако руските војници ќе ја напуштат украинската територија.

Предлогот на Кина содржи само општи изјави и нема конкретен предлог како да се стави крај на едногодишната војна во која беа убиени десетици илјади луѓе, уништени градови и милиони принудени да избегаат.

Во написот за кинески весник, објавен на веб-страницата на Кремљ, Путин рече дека има големи надежи за посетата на неговиот „стар добар пријател“ Кси, со кого минатата година потпиша стратешко партнерство „без ограничувања“. Тој, исто така, ја поздрави подготвеноста на Кина да посредува.

„Ние сме благодарни за избалансираната линија... во врска со настаните што се случуваат во Украина, за разбирањето на нивната позадина и вистинските причини. Ја поздравуваме подготвеноста на Кина да одигра конструктивна улога во решавањето на кризата“, рече Путин.

Соединетите Држави и нивните сојузници се длабоко скептични за мотивите на Кина, истакнувајќи дека таа одби да ја осуди Русија и o7; обезбеди економски спас додека другите земји натрупаа санкции против неа.

Соединетите држави и НАТО неодамна ја обвинија Кина дека размислува да испорача оружје на Русија и ја предупредија да не го прави тоа. Кина ги отфрли обвинувањата.

Некои коментатори укажаа на можна паралела меѓу руските претензии за украинска територија и тврдењето на Пекинг кон Тајван.

Комунистичката партија рече дека самоуправуваната островска демократија, која се раздели со Кина во 1949 година по граѓанска војна, е обврзана да се обедини со копното, ако е потребно и со сила. Владата на Кси ги засили напорите да го заплаши островот со летање борбени авиони во близина и истрелување проектили во морето.

 
 
 
Украинските војници пукаа на линијата на фронтот кај Бахмут, регионот Доњецк, Украина, во саботата
  •  

Украинските војници пукаа на линијата на фронтот кај Бахмут, регионот Доњецк, Украина, во саботата

Владите кои ја признаваат јурисдикцијата на судот ќе бидат обврзани да го уапсат Путин доколку тој го посети.

Во знак на пркос, Путин во текот на викендот ги посети Крим и окупираниот украински пристанишен град Мариупол за да ја одбележи деветтата годишнина од руското заземање на полуостровот Крим.

Руските вести го покажаа како разговара со жителите и посетува уметничко училиште и детски центар во Севастопол на Крим.

За Украина, посетата на Кси на Москва ќе биде дочекана со страв, бидејќи Киев стравува дека Кина на крајот може да одлучи да го снабдува својот стратешки сојузник со оружје, што ќе влијае на исходот на војната.

„Очекувањата на Украина се на минимално ниво: работите да не се влошуваат“, рече Сергиј Солодки, прв заменик-директор на тинк-тенкот Центар за нова Европа во Киев.

Темата е толку чувствителна што украинските власти не сакаат јавно да го коментираат патувањето, за време на кое Путин и Кси треба да се сретнат најмалку двапати. 

„Украина внимателно ќе ја следи оваа посета“, рече висок украински функционер, кој сакаше да остане анонимен.

„За нас е критично важно Кина да ја задржи својата политика на непоколебливо почитување на територијалниот интегритет на другите земји“, рече изворот, во врска со тоа како Русија тврди дека анексијата на пет украински региони.

Министрите за правда од целиот свет денеска ќе се сретнат во Лондон за да разговараат за поддршката на МКС откако тој издаде налог за апсење на Путин.

„Денеска се собираме во Лондон обединети поради една причина: да ги повикаме воените злосторници да одговараат за злосторствата извршени во Украина за време на оваа неправедна, неиспровоцирана и незаконска инвазија“, рече британскиот вицепремиер Доминик Рааб.

Неколку земји од Европската унија денеска во Брисел ќе потпишат договор за купување артилериски гранати од 155 милиметри за Украина, а првите нарачки ќе бидат направени до крајот на мај.

Украина го идентификуваше снабдувањето со гранати како критично, при што обете страни секој ден истрелуваат илјадници куршуми.

Жестоките борби продолжија во источниот град Бахмут, при што секоја страна започна контра офанзива. Украинските сили се држат во Бахмут од минатото лето во најдолгата и најкрвавата битка на војната.

Украинската војска, давајќи го својот редовен утрински преглед од фронтот, рече дека бранителите во Бахмут, Лиман, Иванивске, Бохданивка и Хрихоривка - сите градови во регионот Доњецк - одбиле 69 руски напади во изминатиот ден. Бахмут останува епицентарот на непријателствата, се вели во него.

Исто така, се вели дека руските сили се во дефанзива во регионите Керсон и Запорожје на југ.

Руската платеничка група „Вагнер“, која го предводи нападот врз Бахмут и претрпе големи загуби, планира да регрутира околу 30.000 нови борци до средината на мај, изјави во саботата нејзиниот основач Евгениј Пригожин.

Во јануари, САД оценија дека Вагнер има околу 50.000 борци во Украина, вклучително и 40.000 осуденици кои Пригожин ги регрутирал од руските затвори со ветување за помилување доколку преживеат шест месеци.

Украинските власти соопштија дека околу 30.000 борци на Вагнер дезертирале или биле убиени или ранети, бројка што не може да се потврди независно.

 
 

Кси и Путин објавуваат одделни написи во кои се изразуваат нивните надежи за билатерални односи меѓу нивните две нации пред посетата на кинескиот лидер на Москва

Кинескиот Кси Џинпинг и рускиот Владимир Путин денеска објавија посебни написи, бидејќи Кси требаше да ја започне посетата на Москва, изразувајќи ги своите надежи за билатерални односи и меѓусебно пофалби.

Што рече Кси во Росискаја газета? (Превод од руски Ројтерс)

Кина и Русија се најголемите соседи, стратешки партнери на сеопфатна соработка, водечки светски сили и постојани членки на Советот за безбедност на ОН. Двете земји водат независна и автономна надворешна политика, а односите меѓу Кина и Русија ги сметаат за еден од главните приоритети во дипломатијата.

„Двете страни континуирано ја зајакнуваат политичката меѓусебна доверба, создавајќи нова парадигма на односите меѓу големите сили.

Кина и Русија се придржуваат до концептот на вечно пријателство и заемно корисна соработка.

„Партиите го спроведуваат концептот на пријателство кој се пренесува од генерација на генерација, а традиционалното пријателство расте од ден на ден.

„Меѓународната заедница добро знае дека ниту една земја во светот не е супериорна од сите други. Не постои универзален модел на владеење и не постои светски поредок каде одлучувачкиот збор и припаѓа на поединечна земја“.

Кинескиот предлог за украинската криза, документ од 12 точки објавен минатиот месец, претставува „колку што е можно повеќе единство на ставовите на светската заедница“, рече Кси.

Тој повика на „рационален начин“ за излез од кризата, кој ќе се „најде доколку сите се водат од концептот на заедничка, сеопфатна, заедничка и одржлива безбедност и ако продолжат со дијалогот и консултациите на еднаков, разумен и прагматичен начин“.

Кинескиот Кси Џинпинг и рускиот Владимир Путин (слика заедно во јуни 2019 година во Москва) објавија посебни написи денес, бидејќи Кси требаше да ја започне посетата на Москва, поставувајќи ги своите надежи за билатерални односи и меѓусебно се фалат
  •  

Кинескиот Кси Џинпинг и рускиот Владимир Путин (слика заедно во јуни 2019 година во Москва) објавија посебни написи денес, бидејќи Кси требаше да ја започне посетата на Москва, поставувајќи ги своите надежи за билатерални односи и меѓусебно се фалат

Што рече Путин во кинескиот „Пиплс дејли“? (Превод од руски текст обезбеден од Кремљ)

„Ние сме благодарни за урамнотежената линија на (Кина) во врска со настаните што се случуваат во Украина, за разбирањето на нивната позадина и вистинските причини. Ја поздравуваме подготвеноста на Кина да одигра конструктивна улога во решавањето на кризата.

„Русија е отворена за политичко-дипломатско решавање на украинската криза. Меѓутоа, уште во април 2022 година, мировните преговори никако не беа прекинати од нас. Иднината на мировниот процес зависи исклучиво од подготвеноста за сериозен разговор, имајќи ја предвид актуелната геополитичка реалност.

Се сретнав со другарот Кси Џинпинг во март 2010 година, кога тој дојде во Москва на чело на репрезентативна кинеска делегација. Нашата прва средба беше многу деловна и во исто време искрена и пријателска. Овој стил на комуникација лично ме импресионира длабоко. Знам дека Кина придава големо значење на пријателството и човечките односи. Не случајно мудрецот Конфучие рекол: „Зарем не е радост кога пријателот доаѓа од далеку!“. Ние во Русија исто така високо ги цениме овие квалитети, за нас вистинскиот пријател е како брат. Во ова, нашите народи се многу слични.

„Помина една деценија, која според стандардите на историјата на нашите земји, врзана со врските на вековните традиции на добрососедство и соработка, е само момент. Во ова време, многу се промени во светот, и често не на подобро, но главната работа што остана непроменета е силното руско-кинеско пријателство, кое постојано се зајакнува во корист и во интерес на нашите земји и народите .

„Колективниот Запад“ се повеќе и повеќе очајно се држи до архаичните догми, до својата неостварлива доминација, ставајќи ја на коцка судбината на цели држави и народи. Курсот што го следат Соединетите Држави за двојно задржување на Русија и Кина, како и на сите оние кои не подлегнуваат на американските диктати, станува се поакутен и наметлив. Архитектурата на меѓународната безбедност и соработка се демонтира.

 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани