Наследникот на Бадвајзер подготвен да го „откупи“ брендот по расправија со трансродовите
  Објавено на
share

 

Наследникот на Бадвајзер подготвен да го „откупи“ брендот по расправија со трансродовите

Били Буш рече дека би можел да го направи Bud Light „повторно одличен“ откако рекламната кампања „разбудила“ ја намали продажбата

Наследникот на гигантот за производство на пиво Anheuser-Busch изјави дека е подготвен да го откупи Bud Light од нејзината матична компанија, откако маркетиншката кампања со трансродовиот инфлуенсер Дилан Мулвејни предизвика конзервативен бојкот кој сè уште и штети на продажбата четири месеци подоцна.

„Мислам дека Инбев не разбира кој е нивниот основен пијач“, му рече Буш на конзервативниот експерт Томи Ларен во вторникот, обвинувајќи ги „разбудените студенти“ од маркетинг тимот на Бад Лајт дека ја занемаруваат традиционалната „немасна“ база на клиенти на пивото .

„Ако повеќе не го сакаат тој бренд, продадете го назад на семејството Буш, продадете ми го мене“, понуди тој. „Јас ќе бидам првиот во редот за да го купам тој бренд од вас и повторно ќе го направиме тој бренд одличен“.

Bud Light го произведува пиварската компанија Anheuser-Busch, која семејството на Буш ја продаде на белгиската мултинационална Inbev во 2008 година за 52 милијарди долари. Anheuser-Busch InBev, како што беше именувана корпорацијата по продажбата, е најголемиот производител на пиво во светот и поседува десетици глобално признати брендови на пиво, вклучувајќи ги Becks, Budweiser, Corona и Stella Artois.

 

Приходите на Anheuser-Busch се намалени за 10% во вториот квартал од оваа година во споредба со истиот период минатата година, објави компанијата претходно овој месец. Падот беше „првенствено поради намалувањето на волуменот на Bud Light“, додаде компанијата.

Неволјите на компанијата започнаа кога трансродовиот инфлуенсер Дилан Мулвејни – биолошки маж кој се идентификува како жена – сподели видео на Инстаграм во април во кое го промовира светлото пиво за време на кошаркарскиот турнир на колеџот „Март Меднес“. На клипот беше претставена Мулвејни во црн коктел фустан и ракавици до лактите, носејќи шест пакет Bud Light. Вториот сегмент го покажа Мулвејни во када покриена со пена, како мафта со лименката со лицето на неа.

Конзервативните експерти и познатите личности веднаш повикаа на бојкот, при што музичарот Кид Рок се снима како пука низ куп куќишта Bud Light во знак на протест.

Бојкотот функционираше, и покрај тоа што Anheuser-Busch суспендираше двајца од своите врвни маркетинг директори како одговор, продажбата продолжи да опаѓа. Според податоците на Nielsen, цитирани од Yahoo Finance во вторникот, продажбата на Bud Light опаднала за 26,5% за неделата што завршува на 5 август, побрзо од падот од 25,9% неделно за периодот кој завршува на 17 јуни.

Напорите на компанијата да ги врати своите клиенти од средна Америка исто така паднаа во вода. Големите попусти не успеаја да ја зголемат продажбата за време на вообичаено профитабилниот одмор на Четврти јули, а рекламата што прикажува толпа претежно бели луѓе кои се борат во летните горештини беше осудена поради очигледното исмејување на „обични Американци“.

Ниту Mulvaney не беше среќен поради пресвртот на брендот. „За една компанија да вработи транс лице, а потоа јавно да не стои покрај нив, е полошо отколку воопшто да не вработи транс лице“, рече инфлуенсерот во видеото објавено на социјалните мрежи во јуни, додавајќи дека ЛГБТК клиентите исто така може да го бојкотираат пивото. како резултат.

КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани