ДИНА 2 ОДЛОЖЕНА ЗА МАРТ 2024 НО НОВИ ЕКСКЛУЗИВНОСТИ ЗА ФИЛМОТ ДОНЕСУВА МАГАЗИНОТ ЕМПАЈР
  Објавено на
share

ДИНА 2 ОДЛОЖЕНА ЗА МАРТ 2024  НО НОВИ ЕКСКЛУЗИВНОСТИ ЗА ФИЛМОТ ДОНЕСУВА МАГАЗИНОТ ЕМПАЈР 

(„Дина: Втор дел“ е еден од најголемите филмови од 2023 година што се уште е одложен поради тековните штрајкови на актерите и сценаристите. Неодамнешните изданија главно се одлучија да продолжат, и покрај тоа што немаат ѕвезди на црвените килими или на насловните страници на списанијата. SAG-AFTRA побара од своите членови да не промовираат студиски филмови за време на прекинот на работата.)

 

Наречете го тоа судбина. Наречете го тоа судбина. Наречете го внимателно калибриран синџир на настани. Но , Денис Вилнев секогаш ја играше долгата игра. Кога го откри „Дина“ , првиот дел од неговата планирана епска адаптација на семиналниот научно-фантастичен роман на Френк Херберт, поттикнат од Спајс, немаше гаранција дека ќе ја продолжи приказната. Како што одат гамбитите, тоа беше една голема и смела како самата Дина - громогласна епопеја која однесе сè на што работеше Вилнев низ неговата кариера (параноичните возбудувања на Сикарио , тешките идеи за Пристигнувањето , притисокот на волјата, па дури и работата на Блејд Ранер 2049 година) и го канализираше во филмскиот спектакл од соништата на обожавателите на Херберт. И верни на неговата визија, ѕвездите се усогласија: Дина: Втор дел беше официјално потврдена, а следното поглавје во приказната за Пол Атреид - и Фремен, и Харконен и Бене Гесерит - ќе биде раскажано на крајот на краиштата. Патувањето назад во Аракис започнува овде.

Новото издание на Empire прави светски ексклузивно длабоко нурнување во она што ќе дојде во Дина: Втор дел - добивање зрнести (и не само поради сиот тој песок) со самиот Денис Вилнев. Внатре во изданието, разговараме со режисерот за неговото тековно лично патување со Дин и неговите континуирани напори да ги преведе неговите диви светови и уште полуди идеи на големото платно. И во неговиот поглед на втората половина од титаничниот томе на Херберт, ветувањето за сеопфатна војна треба да се исполни, со фасцинантни нови ликови кои чекаат да излезат од сенките (вклучувајќи ги жестоките Фејд-Раута на Остин Батлер и императорот Шадам Самиот IV, кој го игра Кристофер Вокен). Плус, имаме сосема нови слики – со познати лица и дојдовни ликови подеднакво – кои нудат сосема нов изглед на она што следува во Вториот дел . Тоа е поепско од песочен црв со големина на облакодер.  

Овој месец има две корици за собирање - првата покажување на борците на Дина: Втор дел . Тоа се Пол Атреидес од Тимоти Шаламе , Чани од Зендаја , Стилгар на Хавиер Бардем , Лејди Џесика на Ребека Фергусон и Гарни Халек на Џош Бролин .

А втората корица е окупирана од угнетувачите – Фејд-Раута на Остин Батлер, „Ѕверот“ Рабан на Дејв Баутиста , Барон Харконен на Стелан Скарсгард , Лејди Маргот на Леа Сејду и Принцезата Ирулан на Флоренс Пју .

Империја – 23 октомври – Дина, Втор дел, корица 2

Плус, насловната страница за претплатници за овој месец е неверојатно парче уметност инспирирана од Arrakis, со вртливи песоци и ѕвездени порамнувања кои допираат до мистичното срце на мистериозната галаксија на Дин – создадена исклучиво за Empire од Нада Мактари .

 
Империја – 23 октомври – Покритие на претплатнички дел од втора дина

И тоа не е се. Овој месец, исто така, содржи поглед наназад на турбулентното правење на адаптацијата „ Дина “ на Дејвид Линч од 1984 година со ексклузивен извадок од претстојната книга на Макс Еври „ Ремек дело во неред: Дината на Дејвид Линч – Усна историја“ ; плус, добиваме сосема нови погледи на The Exorcist Believer , Saw X и Five Nights At Freddy’s во епски хорор преглед; потопете се во оригиналниот нов научно-фантастичен свет на Герет Едвардс со The Creator ; добијте го првиот збор за плашливото продолжение Talk 2 Me ; го слави Кен Лоучпоследниот филм на соединувањето со некои од неговите ѕвезди низ децениите; копаат во семејните врски на The Marvels ; враќање на училиште за последната сезона на Сексуално образование ; и многу, многу повеќе.

Подгответе се повторно да бидете навлечени на Спајс – Дин официјално се врати. Светски ексклузивното издание на Empire's Dune: Part II излегува на киосците во четврток на 31 август. Однапред нарачајте печатена копија од Корица 1 или Корица 2 или станете член на Empire за целосно да пристапите до дигиталното издание на денот на лансирањето. Дина: Втор дел доаѓа во кината во Велика Британија од 15 март 2024 годин
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани