Чандрајаан-3: ISRO ги става индискиот лендер на Месечината и роверот во „режим на спиење“
  Објавено на
share

 

Чандрајаан-3: ISRO ги става индискиот лендер на Месечината и роверот во „режим на спиење“

Фотографија од лендерот Викрам направена од роверот Прагјаан во средата ИЗВОР НА СЛИКА,ИСРО
Наслов на сликата,
Фотографија од лендерот Vikram направена од роверот Pragyaan

Индискиот лунарен лендер и ровер се ставени во кревет додека Сонцето почнува да заоѓа на Месечината, соопшти тамошната агенција за вселенски истражувања Исро.

Тие се ставени во „режим на спиење“ и „ќе заспијат еден до друг откако ќе се потроши сончевата енергија и ќе се испразни батеријата“, се вели во соопштението.

Исро додаде дека се надева дека повторно ќе се разбудат „околу 22 септември“ кога ќе започне следниот лунарен ден.

На лендерот и роверот им е потребна сончева светлина за да ги наполнат батериите и да функционираат.

Лендерот „Викрам“ - носејќи ровер наречен Прагјаан во стомакот - се допре на малку истражениот јужен пол на Месечината на 23 август.

Со тоа Индија стана првата земја што слета во близина на лунарниот јужен пол. Исто така, се приклучи на елитниот клуб на земји за да постигне меко слетување на Месечината, по САД, поранешниот Советски Сојуз и Кина.

 

Индиската вселенска агенција обезбедува редовни ажурирања за лендерот и движењата и наодите на роверот и споделува слики направени од нив.

Во своето последно ажурирање во понеделникот наутро, Исро рече дека Викрам „повторно меко слета на Месечината!

Откако лендерот на мисијата Чандрајан-3 доби „наредба да ги запали моторите, тој се подигна за околу 40 сантиметри и слета на растојание од 30-40 сантиметри“, рече Исро.

Овој „успешен експеримент со хоп“ значи дека леталото може да се користи во иднина за да се вратат примероците на Земјата или за човечки мисии, се додава.

Слетувањето на Чандрајан-3 беше внимателно планирано да се совпадне со почетокот на лунарниот ден, што е еднакво на нешто повеќе од четири недели на Земјата. Исро рече дека ова ќе им овозможи на лендерот и на роверот 14 дена сончева светлина да ги наполнат батериите и да работат. Сега е кажано дека и двајцата ги завршиле сите свои задачи.

Првично, Исро рече дека штом ќе падне ноќ - што исто така е еднакво на две недели на Земјата - лендерот и роверот ќе престанат да работат. Но, научниците велат дека е можно тие да се вратат во живот кога ќе започне следниот лунарен ден. На пример, кинескиот лендер Chang'e4 и роверот Yutu2 се разбудиле неколку пати со изгрејсонцето.

 

Така, надевајќи се дека и Викрам и Прагјаан ќе се разбудат кога ќе дојде нов ден, службениците на Исро ги подготвија за ноќта - нивните батерии се целосно наполнети, сите научни инструменти се исклучени и тие сега се „безбедно паркирани во сон. Мод".

Поранешниот шеф на Исро, Киран Кумар, изјави за Би-Би-Си дека до ноќта може да има уште неколку дена, но лендерот и - особено - роверот морале да бидат подготвени сега.

„Сончевата светлина паѓа на одредена точка на површината во зависност од нејзината локација, а Сонцето заоѓа во ориентација во близина на полот порано, што значи дека лендерот и роверот нема долго да добиваат сончева светлина.

Во понеделникот Исро објави слики од пред и пост-хопот на лендерот Викрам

Роверот, објасни тој, може да биде во посебна неповолна положба бидејќи е мал и може да се заглави во сенките во регионот на јужниот пол, кој има многу кратери со покачени бандажи кои можат да ја блокираат сончевата светлина. И вечерното заоѓање на Сонцето може дополнително да ги продолжи овие сенки, што може да го стави роверот во темниот регион.

„Слејдерот и роверот се подготвени за повторното завршување на денот. Така, тие се паркирани на вистинското место и со правилна соларна ориентација. Кога следното ќе изгрее Сонцето, соларните панели ќе се свртат во неговата насока за да можат да апсорбираат радијација и генерира енергија и го нахрани системот за да го врати во живот“, рече тој.

Успешното будење, сепак, не е дадено, вели Кумар.

 

„Се надеваме, но никогаш не можете да кажете. Нивните батерии не се дизајнирани да работат или да се складираат на температури кои можат да се спуштат до -200C до -250C.

Исро исто така се обиде да ги ублажи очекувањата.

"Батеријата е целосно наполнета. Соларниот панел е ориентиран да ја прима светлината на следното изгрејсонце. Ресиверот е вклучен. Се надеваме на успешно будење за уште еден сет на задачи!" објавено на X, порано наречено Твитер.

Во спротивно, засекогаш ќе остане таму како лунарен амбасадор на Индија“.

BBC News India сега е на YouTube. Кликнете овде за да се претплатите и да ги гледате нашите документарни филмови, објаснувања и карактеристики.
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани