БЛЕЈД РАНЕРИ - движење на отпорот во Лондон - урбана герила
  Објавено на
share

 

 БЛЕЈД РАНЕРИ - движење на отпорот во Лондон - урбана герила   

 

„Треба да преземете офанзивна акција“: Групата Анти-Улез брани уништување на камери

Над десетина камери беа вандализирани во Бромли, Лондон, на првиот ден од пуштањето во употреба во Улез.  Оштетена камера во зоната со ултра ниска емисија (Улез) која лежи на патот во Харефилд, Уксбриџ, Голем Лондон. (Еј Џеј Симпсон/Па)  

 

 

 Оштетена камера во зоната со ултра ниска емисија (Улез) која лежи на патот во Харефилд, Уксбриџ, Голем Лондон. (Еј Џеј Симпсон/Па)

Групата против Улез ја бранеше својата тактика на уништување камери по ширењето на шемата низ Лондон .

Во вторникот, зоната со ултра ниски емисии беше проширена низ главниот град, што значи дека луѓето кои возат во зоната во возило што не ги исполнува минималните стандарди за емисии сега се обврзани да платат дневна такса од 12,50 фунти или да ризикуваат казна од 180 фунти, намалена до 90 фунти доколку се плати во рок од 14 дена.

Градоначалникот на Лондон Садик Кан се соочи со силно противење на шемата, при што критичарите тврдат дека тој „објавил војна на возачите“.

Над десетина камери беа вандализирани во Бромли на првиот ден од шемата - а сега група посветена на ослободување на главниот град од камерите рече дека Улез е „напад“ врз возачите.

Камерите на УЛЕЗ се вандализирани како дел од протестот против новата шема. (ПА)Камерите на Улез се вандализирани како дел од протестот против новата шема. (ПА)

Сега, „Капетан Гасто“ – директорот на кампањата на групата Блејд Ранерс кои почнаа да ги отстрануваат камерите низ Лондон – ја оправда нивната нелегална тактика.

Говорејќи на TalkTV во средата, Гасто ги опиша акциите како „неплатена доброволна работа за заедницата“.

Тој рече: „Што се однесува до мене, ако вашиот автомобил има МОТ, тој поминал тест за емисии и го покрива за цела ОК... тогаш не треба да се грижите за апликација или да платите различни феуди, во овој случај градоначалникот на Лондон…

„Кога сте нападнати од оваа влада, мора да преземете одбранбена/офанзивна акција“. 

 Кан пркосен за проширувањето на Улез среде протестите

Лондон стана најголемата област за полнење на загадувањето во светот, откако зоната со ултра ниска емисија (Улез) беше проширена за да го вклучи целиот главен град. Луѓето кои возат во зоната во возило што не ги исполнува стандардите за минимални емисии сега се обврзани да платат дневна такса од 12,50 фунти или ризикуваат казна од 180 фунти, намалена на 90 фунти ако се платат во рок од 14 дена. Градоначалникот на Лондон, Садик Кан се соочи со силно противење на проширувањето, иако шемата од 160 милиони фунти што ја води Transport for London (TfL) им овозможува на жителите, малите бизниси, трговците поединци и добротворните организации да ги отфрлаат автомобилите што не ги исполнуваат условите да бараат грантови.

Гасто рече дека возачите користеле други „имагинативни“ методи за да избегнат да бидат фатени од камерите на Улез бидејќи „дошло до фаза кога единствениот народ во оваа земја што ја чувствува долгата рака на законот е возачот“.

Тој додаде: „Крајно време е да возвратиме... ајде сите да направиме работи за да ги ублажиме сите напади врз нашите чанти и паричници“.

Кој ги поддржува Блејд Ранерс?

Имаше одредена поддршка за тактиката на Blade Runners, вклучително и од лидерот на партијата Reform и презентер на GB News Лоренс Фокс, која јавно ја поддржа групата на X, порано позната како Твитер.

Тој рече дека ја повика групата да „продолжи“ со својата „благородна работа“ и го опиша Кан како „крадец и лажго“.

Поранешниот лидер на ториевците, Иан Данкан Смит, пратеник, исто така, се изјасни за поддршка на групата, велејќи дека е „среќен“ што неговите гласачи во Чингфорд и Вудфорд Грин ги уништуваат камерите затоа што биле „излажани“.

Смит рече: „Многу луѓе во мојата изборна единица ги зацементираа камерите или ставаа пластични кеси над нив.

ЛОНДОН, АНГЛИЈА - 19 ОКТОМВРИ: Конзервативниот пратеник Иан Данкан Смит зборува додека е домаќин на прес-конференцијата за Боб Чан на 19 октомври 2022 година во Лондон, Обединетото Кралство. Боб Чан бил одвлечен во просториите на конзулатот и претепан за време на собир пред кинескиот конзулат во Манчестер. (Фотографија од Леон Нил/Getty Images)Поранешниот лидер на ториевците, Иан Данкан Смит јавно ги поддржа акциите на Блејд Ранерс. (Гети)

„Среќен сум што го прават тоа затоа што се соочуваат со наметнување што никој не го сака и ги излажаа за тоа.

„Дејствата што ги гледате покажуваат колку луѓето се лути на она што им се наметнува. Садик Кан ги префрлил сите информации - на луѓето им е доста.

Сепак, другите кои претходно зборуваа против Улез, одбија да ги поддржат Блејд Ранерс.

Водителката на TalkTV, Џулија Хартли-Бруер, рече дека групата учествувала во „криминална активност“.

Таа му рече на Гасто: „Јас сум масовно против оваа шема... но мислам дека не треба да правиме криминални дејствија“.

Протести против Улез

Будниците против Улез постојано ги гаѓаа камерите за спроведување во последните месеци, а демонстрантите излегоа на улиците за да го изразат своето противење на зоната Улез.

На социјалните мрежи кружат снимки на кои се гледа дека таканаречените Blade Runners ги сечат жиците на камерите или ги отстрануваат уредите.

Метрополитен полицијата соопшти дека снимила 288 злосторства поврзани со камерите заклучно со 1 август.

Зоната Улез се прошири низ Лондон и покрај протестите. (ПА)Зоната Улез се прошири низ Лондон и покрај протестите. (ПА)

Во вторникот демонстрантите носеа плакати на кои пишуваше „Стоп за лагата за токсичниот воздух“ и „Улез за пари“.

Десетици активисти се наредени на патот што води до Даунинг стрит во центарот на главниот град, свирежи и тропајќи во тапани.

Други носеа исмејувани регистарски таблички на автомобили на кои пишуваше: „Излези Кан“

Што кажа Кан?

Градоначалникот на Лондон напредуваше со пуштањето во Улез - но призна дека тоа стои зад неуспехот на лабуристите да победат на минатомесечните парламентарни парламентарни избори во Уксбриџ и Јужен Руислип минатиот месец.

Сепак, тој и поддржувачите на шемата тврдат дека таа ќе спречи прерана смрт од загадувањето и ќе го исчисти воздухот во главниот град, при што сите приходи ќе се користат за реинвестирање во јавниот транспорт.

Градоначалникот на Лондон Садик Кан инсистираше на тоа дека зоната Улез е неопходна. (АП)Градоначалникот на Лондон Садик Кан инсистираше на тоа дека зоната Улез е неопходна. (АП)

Градоначалникот на лабуристите рече: „Огромното мнозинство лондончани сакаат да видат чист воздух и јас признавам дека има некои Лондончани со вистинска загриженост.

„Мојата работа е да се обидам да ги решам тие грижи и јас го правев тоа“.

Може ли владата да го запре Улез?

Портпаролката на владата рече дека транспортот и квалитетот на воздухот се пренесени на Лондон и се „директна одговорност на градоначалникот на Лондон“.

Секретарот за транспорт Марк Харпер инсистираше на тоа дека шемата е „вежба за собирање пари“ наместо зелена иницијатива, но рече дека не може да интервенира.

Вестминстер, Лондон, Велика Британија. 29 август 2023 година. Демонстрантите спроти Даунинг стрит во Вајтхол се собраа против ULEZ, зоната со ултра ниска емисија, на денот кога стапи на сила проширената зона ULEZ. Многумина го креваат својот глас не само против обвинението, туку и против градоначалникот на Лондон Садик Кан. Кредит: Imageplotter/Alamy Live NewsДемонстрантите спроти Даунинг стрит во Вајтхол се собраа против Улез. (Алами)

Тој изјави за LBC дека владата ќе го поддржи амандманот на нацрт-законот за израмнување и регенерација за да се направат промени во законот од 1999 година што ја создаде улогата на градоначалник на Лондон.

Според амандманот, изнесен од врсникот од ториевците, Лорд Мојлан, лондонските општини ќе можат да се откажат од идните шеми за чист воздух Транспорт за Лондон (TfL) доколку ги исполнуваат целите за квалитетот на воздухот.

Колку автомобили се усогласени со Улез?

За да се усогласат со стандардите на Улез, бензинските автомобили генерално мора да бидат првпат регистрирани по 2005 година, додека повеќето дизел автомобили регистрирани по септември 2015 година исто така се ослободени од наплатата.

TfL вели дека девет од 10 автомобили видени како возат во надворешниот дел на Лондон на просечен ден се усогласени.

Едно лице го проверува своето возило на веб-страницата Транспорт за Лондон (TfL) на мобилен телефон, на првиот ден од проширувањето на зоната со ултра ниска емисија (Улез) за да го вклучи целиот Лондон. Главниот град стана најголемата област за наплата на загадувањето во светот со дневна такса од 12,50 фунти за возилата кои најмногу загадуваат. Датум на слика: вторник, 29 август 2023 година.Возачите можат да го проверат своето возило на веб-страницата Транспорт за Лондон (TfL) на мобилен телефон за усогласеност со Улез. (ПА)

Но, одделни бројки добиени од RAC покажуваат дека повеќе од 690.000 лиценцирани автомобили во цел Лондон веројатно не се усогласени - не земајќи ги предвид другите видови возила или оние што влегуваат во Лондон од соседните окрузи.

Сепак, Градското собрание тврди дека податоците на RAC се застарени и неточни.

 Have the ULEZ 'Blade Runners' struck again? Vandals go on wrecking spree hitting eight cameras in west London | This is Money

ULEZ 'Blade Runners' want to take down 'EVERY one of Sadiq Khan's low-emission cameras' | Daily Mail Online

We won't stop' Blade Runner activist chopping Ulez cameras down breaks silence | Evening Standard

Laurence Fox on X: "London's last line of defence. Go #BladeRunners https://t.co/JHZ3AChnCv" / X

Moment 'Blade Runner' takes down Ulez cameras in front of bemused diners after vow to... - LBC

 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани