10 разорни природни катастрофи заборавени од времето
  Објавено на
share

10 разорни природни катастрофи заборавени од времето

 

Природните катастрофи се со екстремен обем и честопати несогледливи. За многу несреќни луѓе нема спас. Светот низ вековите ги доживеа ужасните ефекти од земјотреси, глад, поплави и многу повеќе. Се опоравуваме најдобро што можеме. Сепак, највознемирувачкиот факт е дека иако големите катастрофи се далеку зад нас, посмртоносните природни катастрофи сè уште ни претстојат.

10Големиот ураган од 1780 година

10 800 px-Great_hurricane_of_1780_Sint_Eustatius

Фото кредит: Волтер Хелебранд

Ураганот Сан Каликсто II се вртеше низ Карибите во октомври 1780 година. Невремето однесе повеќе од 27.000 животи и предизвика голема материјална штета (вклучувајќи ги и оштетените магацини на плажата Свети Евстатиј, на сликата погоре). Барбадос, Света Луција и Мартиник страдаа неизмерно . Два други урагани се манифестираа во октомври истата година, што го направи невообичаено смртоносен крај на сезоната.

Домородците од Карибите не беа единствените кои ги загубија животите и имотот во невремето. Револуционерната војна не беше блиску до крајот кога го погоди Сан Каликсто II. Велика Британија, Франција, Шпанија и Холандија изгубија бројни членови на нивните морнарици во водата . Француската флота од 40 воени бродови беше уништена, а 4.000 луѓе на бродовите загинаа. Урагански ветрови дувале со околу 320 километри на час (200 милји на час). Оваа бура стана позната како Големиот ураган од 1780 година.

Најсмртоносниот ураган од Сан Каликсто II беше ураганот Мич од 1998 година, при што загинаа приближно 11.000 луѓе. Милиони останаа без покрив над главата, нивните села опустошени и однесени од поплави. Мич предизвика бранови од 13 метри (44 стапки) и околу 2 метри (6 стапки) врнежи во планинските делови на Централна Америка. Големиот ураган од 1780 година беше многу полош од тоа.

 

9Ерупции на Лаки и Гримсвотн
1783–1784 година

9 Езерска пукнатина

 
Фото кредит: Chmee2/Valtameri

Гримсвотн е најактивниот вулкан на Исланд повеќе од еден милениум. Неговата последна ерупција се случи во мај 2011 година . Меѓутоа, од 1783 до 1784 година, Исланѓаните го добија најлошото изненадување од Гримсвотн и другите делови од Источната вулканска зона на нивната земја.

Пукнатината Лаки (на сликата погоре) има ерупции кои во Исланд се познати и како „Skaftareldar“ или „Skaftar пожари“. Овие, заедно со редовните ерупции на Гримсвотн, предизвикаа огромна штета и доведоа до околу 30.000 смртни случаи. Десет пукнатини се отворија за време на одделни епизоди, на секоја и претходеа роеви од земјотреси, а завршија со огнени фонтани кои пукаа на повеќе од 1.200 метри (4.000 стапки) во воздухот .

Базалтичката лава од овие ерупции опфати приближно 900 квадратни километри (350 mi 2 ) - најголемиот проток на лава во историјата. Деструктивна магла го прекри Исланд и поголемиот дел од Европа и стигна до западен Сибир и северна Африка. Ерупциите испумпаа околу 120 милиони тони сулфур диоксид во воздухот. Ова негативно влијаеше на посевите и уби повеќе од половина од добитокот во Исланд. Магла глад што следеше уби приближно 20 отсто од населението на Исланд.

 

8Земјотресот во Табриз
1780 година

8 Табриз
Раседот Северен Табриз во Иран доживеа екстремен прекин на 8 јануари 1780 година. Резултирачкиот земјотрес нанесе сериозна штета на многу населениот град. Силните потреси веќе ги ослабнаа зградите, куќите, па дури и палатата. Речиси сите се урнаа за време на катастрофата со јачина од 7,7 степени.

Луѓето почувствуваа движење на повеќе од 690 километри (430 милји) оддалеченост, иако нема пријавени смртни случаи далеку од епицентарот. Табриз беше најтешко погоден, а стотици луѓе загинаа во палатата, вклучувајќи го и детето на владетелот. Над 400 села беа уништени и десеткувани. Земјотресот во Табриз го погоди толку голем размер што зградите на повеќе од 65 километри (40 милји) од градот исто така беа уништени.

Проценките покажуваат дека бројот на загинати е повеќе од 200.000. Поверојатниот број е приближно 50.000 . За среќа на луѓето што живеат таму, податоците покажуваат дека постои мала веројатност наскоро да се случи нов земјотрес во Табриз. Просечната појава на ваков настан е еднаш на секои 350 до 1.450 години .

7Поплавите во Зудерзе
1287 и 1421 година

7 Sint_Elisabethsvloed_1421
Првата од поплавите во Холандија Зуидерзе се случи во декември 1287 година. Мамутската бура во Северното Море предизвика силни бранови со надојденост, кои го пробија морскиот ѕид и го поплавија доводот. Поплавата во Света Луција е една од најлошите поплави на сите времиња и во неа загинаа 50.000 луѓе . Водата стигнала толку далеку во внатрешноста што создала пристап до морето од Амстердам, кој станал главен пристанишен град.

Друга смртоносна бура во Северното Море го погоди во 1421 година. Мештаните живееле во низинските села кои биле подложни на поплави. Наместо да се движат, селаните изградија насипи за да се заштитат од водата. И покрај нивните напори, четири поплави направија фатален хаос само во 1300-тите. Но, најлошото допрва требаше да дојде; делови од земјата покриена со поплавата на Света Елизабета од 1421 година остануваат под вода денес .

 

 

6Големата чума во Севиља
1647-1652

6 Севиља
Севиља некогаш беше најнаселен град во Шпанија. Покрај тоа што беше културен и финансиски главен град, тој беше пристанишен град - оној од кој истражувачот Фердинанд Магелан ги набавил своите бродови. Монарсите Изабела и Фердинанд ја поставија Casa de Contratacion, или Дом на трговија, во Севиља во 1503 година. Тогаш луѓето се преселија во градот во толпа. Во 1565 година, на пописот биле избројани двојно повеќе домаќинства отколку што биле избројани во 1534 година. На крајот на векот, приближно 120.000 луѓе живееле во Севиља.

Економијата почна да опаѓа во 17 век. По априлската поплава во 1649 година, бубонската чума го зафати градот. Распространетата болест збриша речиси половина од населението во градот за само четири месеци . Севиља никогаш не се врати на својот поранешен сјај. Сепак, тој останува центар на културна и уметничка вредност со импресивна барокна архитектура (и без бубонска чума).

 

5Земјотресот Чили
1290 година

200322250-001
Чихли сега е провинција Хебеи во севернокинеската рамнина на Внатрешна Монголија. Луѓето го населуваат регионот илјадници години и има долга историја да биде многу населен . Кога на 27 септември 1290 година го погоди огромен земјотрес во Чихли, се проценува дека загинале околу 100.000 луѓе. И покрај големиот број на загинати и очигледниот биланс што го зеде во областа, постои мала евиденција за физичката штета што ја предизвика овој земјотрес.

Земјотресот Чихли беше најсмртоносниот земјотрес што некогаш се случил во областа и останува меѓу најсмртоносните во историјата. Научниците ја проценуваат неговата магнитуда од 6,0 до 7,0 степени според Рихтеровата скала. Друг таков земјотрес би бил уште поразорен; приближното население на регионот во 2002 година беше повеќе од 65 милиони. Тоа е огромен раст од времето кога хомо еректус пекинезис (чии фосили беа откриени таму) го насели регионот .

 

 

4Глад во Кјото
1181–1182 година

4 Кјото

Фото кредит: 663highland

Во 1177 година, огромен пожар уништи една третина од Кјото, Јапонија. Торнадо го погоди градот во 1180 година. Следната година, додека се водеа војните во Генпеј, силен глад почна да одзема илјадници животи. Кјото беше силно блокиран и немаше доволно залихи за поддршка на своите жители, така што бројни семејства останаа да се обидат да преживеат во дивината.

Сушата ги погоди земјоделските култури, а болеста неконтролирано се шири, а неухранетоста веројатно е фактор што придонесува. Земјоделците кои преживеале не ги остварувале своите вообичаени профити и можеле да платат само дел од даноците. Многумина немаа толку среќа. Книга чиј наслов се преведува како Приказ на мојата колиба , напишана од Камо но Чимеи, раскажува за изнемоштени трупови расфрлани покрај реката Камо.

Кјото не беше единствениот град кој страдаше, но беше оној кој најмногу страдаше. Воените операции беа дури и прекинати таму за време на кризата , а околу 100.000 луѓе загинаа во глад. Неколку години по завршувањето на кризата, големиот земјотрес од 1185 година силно го потресе Кјото. Магнитудата на овој земјотрес се проценува на 7,4 степени според Рихтеровата скала. Сепак, некои згради преживеаја, вклучително и салата Феникс на Бјодо-ин (на сликата погоре) која сега е место за светско наследство на УНЕСКО.

3Потопот на Свети Феликс
1530 година

3 Норд-Бевленд

Фото кредит: Treehill

Голем дел од Холандија се наоѓа под нивото на морето, а локалните поплави отсекогаш биле сериозна опасност. Повеќе од 100 поплави ја зафатија Холандија во последниот милениум. Бурата и инженерските неуспеси (на пример, слаби насипи) доведоа до илјадници и илјадници смртни случаи.

Но, неколку поплави се споредуваат со поплавата на Свети Феликс од 5 ноември 1530 година. Овој потоп однел цела област наречена Ост-Вотеринг и потопила два острова, Норд-Бевеленд и Синт Филипслан, целосно под вода . Норд-Бевленд (на сликата погоре денес) сега е солено мочуриште .

Приближно 100.000 загинаа поради оваа катастрофа, а моментално е рангирана како седма најсмртоносна поплава во историјата. Жителите на Холандија, под постојана закана од нова страшна поплава, мора да бидат подготвени за вакви катастрофи. Тие изработија генијални креации како што е Sand Engine широк 3,5 километри (2,2 милји). Како што се зголемува нивото на океаните, луѓето едноставно ќе додадат повеќе песок во структурата. Инженерите се повеќе бараат природни решенија за поплавите.

 

 

2Сипаници
1775–1782 година

2 сипаници
Вариола се инкубира во телото две недели пред домаќинот да покаже симптоми. Ова значи дека луѓето на бродови преполни со метеж, во воени кампови и во други блиски места би можеле да ја шират болеста без никаква свест дека се заразени. Војната во колонијална Америка бараше преполно живеење и ја поттикна епидемијата на сипаници во Америка. Сипаници убиле пет пати повеќе луѓе од Револуционерната војна. Се шират гласини дека Британците се впуштаат во војување со бактерии бидејќи изградиле имунитет на болеста.

Џорџ Вашингтон требаше да се справи со оваа епидемија. Тој веќе се заразил со мали сипаници на Барбадос на 19 години и изградил имунитет. Сепак, повеќето небританци, од колонисти до сериозно погодени Индијанци, беа многу подложни на големи сипаници. Луѓето постојано го носеа од други земји, а на колонијалните војници им требаше подобра одбрана. Почнувајќи од 1776 година, Вашингтон бараше од сите нови војници да се инокулираат по приемот . Ова помогна да се запре епидемијата со текот на времето, иако уби повеќе од 120.000 луѓе пред да стивне.

1Земјотрес во Хокаидо
1730 година

1 голем бран
Јапонија се наоѓа на местото каде што се спојуваат три тектонски плочи во таканаречениот „троен спој“. Поради поставеноста на земјата, таа доживеа повеќе од 40 регистрирани екстремни земјотреси и разни други природни катастрофи. Годишно во Јапонија се случуваат до 1.500 земјотреси. Повеќето од нив се прилично мали по магнитуда и остануваат незабележани , иако посилните земјотреси имаат тенденција да предизвикаат потенцијално деструктивни цунами (како што е она што е прикажано во печатењето на дрвените блокови „Големиот бран од Канагава“ од 19 век).

На 30 декември 1730 година, Јапонија доживеа страшна трагедија. Земјотресот во Хокаидо се случи со јачина од 8,3 степени според Рихтеровата скала, при што загинаа околу 137.000 луѓе. Хокаидо е најсеверниот остров во Јапонија и втор по големина. Нејзиното население оттогаш се зголеми на повеќе од пет милиони луѓе .

Земјотресот во Хокаидо беше најлошиот во историјата на Јапонија долго време. Поразорен не се случи до земјотресот во Канто во 1923 година. Оваа подоцнежна катастрофа ги погоди Токио и Јокохама, уби околу 300.000 луѓе и ги направи домовите на 2,5 милиони луѓе неиздржливи .

Јапонија во секое време би можела да доживее нова катастрофа од ваков размер. Никој не може да предвиди колку овој настан би можел да биде деструктивен и никој не може да предвиди кога ќе се случи следниот.

С.М. Харис е писател од областа Сиетл. Таа ужива да гледа стенд-ап комедија, да посетува чудни атракции покрај патот и да ја истражува природата - сè додека природата не се обидува да ја убие.
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани