Кина, ќе ја проширува забраната за користење на iPhone-и кај држаните службеници и работници, бидејќи тензиите со САД се зголемуваат. Загубата на Apple засега, изнесува 2,9% пад на акциите ... во пари? Муша милијарди!
  Објавено на
share

 

 

Кина, ќе ја проширува забраната за користење на iPhone-и кај држаните службеници и работници, бидејќи тензиите со САД се зголемуваат. Загубата на Apple засега, изнесува 2,9% пад на акциите ... во пари? Муша милијарди!

Акциите на Apple паѓаат бидејќи локалната самоуправа и државните фирми се соочуваат со ограничувања на уредите на работа

Кинеската влада, наводно, ја проширила забраната за iPhone-и на вработените во локалната самоуправа и државните компании, еден ден откако се дозна дека на вработените во централната влада им било забрането да ги носат уредите на работа.

Неколку агенции почнаа да им укажуваат на вработените да не носат iPhone на работа и се очекуваше забраната дополнително да се продолжи, објави Блумберг . Никеи објави дека најмалку една државна компанија им кажала на своите вработени дека секој што работи со деловни тајни не може да ги носи своите iPhone-и, Apple Watches или AirPods на работа од следниот месец.

Забраната за употреба на производите на Apple се верува дека е знак дека Пекинг ја повлекува својата зависност од американската технологија. Кина има повеќе од 150.000 државни компании, според државните медиуми, вработувајќи повеќе од 56 милиони луѓе во 2021 година.

Централната влада на Кина воведе некои ограничувања за употребата на технологија произведена од странство на работни места поврзани со владата од најмалку 2018 година, но оваа недела беше објавено дека правилата се прошируваат на паметните телефони. Многу кинески вработени во засегнатите организации имаат посебен телефон за работа.

Во четвртокот Волстрит журнал и Ројтерс објавија дека Кина ги проширила постојните ограничувања за користење на iPhone телефони од државните службеници, велејќи им на персоналот во некои централни владини агенции да престанат да ги користат своите мобилни телефони на Apple на работа. На функционерите во агенциите на централната власт им ги давале инструкциите од нивните претпоставени во групи за разговор или состаноци на работното место.

Како одговор на веста, акциите на Apple паднаа за повеќе од 6% во текот на средата и четвртокот, иако пораснаа за 1% на отвореното тргување во петокот. Кина е еден од најголемите пазари на Apple и генерира речиси една петтина од приходите. Голема Кина - вклучувајќи ги Кина, Хонг Конг и Тајван - е трет по големина пазар на Apple и сочинуваше 19% од нејзините 394 милијарди долари (316 милијарди фунти) во продажба минатата година.

Аналитичарот на Морган Стенли, Ерик Вудринг, рече дека загубите на акциите на Apple се „претерани“ бидејќи не верува дека ограничувањата ќе доведат до нешто пошироко. Вудринг предвиде дека најлошото сценарио е приход од 4% за компанијата.

„Кина е клучна за успехот на Apple, но Apple е исто така критичен за кинеската економија“, рече тој.

„Иако потенцијалот за широко раздвојување меѓу Apple и Кина во овој мултиполарен свет јасно постои, не веруваме дека неодамнешните наслови нужно го навестуваат ова „најлошо“ сценарио“.

Производството на Apple останува центрирано во Кина, со околу 90% од неговите производи произведени во земјата. Меѓу другите, добавувачот на Apple, основан од Тајван, Foxconn има свои мегафабрики во Кина, кои вработуваат повеќе од 1,2 милиони луѓе. Но, по политичката нестабилност и пандемските нарушувања, Apple ги забрза плановите да премести дел од производството на друго место, вклучувајќи ги Виетнам и Индија. Производството на IPhone 14 беше преместено во Индија.

Овој потег беше прв пат Apple да склопи модел на iPhone надвор од Кина истата година кога беше објавен и нашироко се сметаше за голем чекор во преместувањето на производните операции од кинеската држава. Индија е втор по големина пазар на паметни телефони во светот.

Apple се најде како најновата технолошка индустрија жртва на геополитичките тензии меѓу САД и Кина.скокнете ја мината промоција на билтенот

 

Некои аналитичари сугерираа дека забраните на Пекинг за Apple се дел од мерките за драматица, по забраните на Huawei од страна на САД и други - вклучително и Костарика минатата недела - од националните 5G мрежи. Соединетите Американски Држави продолжуваат да го ограничуваат пристапот на Кина до витална опрема потребна за да ја одржи конкурентната индустрија на чипови.

Владата на САД забрани одобрување на нова телекомуникациска опрема од кинеските телекомуникациски фирми Huawei и ZTE бидејќи тие претставуваат „неприфатлив ризик“ за националната безбедност на САД. Исто така, ја забрани видео апликацијата TikTok во кинеска сопственост од телефони издадени од владата и воведе ограничувања за извозот на некои софистицирани компјутерски чипови во Кина.

Пекинг им порача на операторите со важна инфраструктура во Кина да престанат да купуваат производи од американскиот производител на чипови Micron Technology , истовремено зголемувајќи ги напорите да бидат посамодоволни во производството на полупроводници - познати како „мозокот на електронските уреди“.
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани