БОМБАРДИРАЈТЕ ГО БЕЛГРАД, СЕГА!
  Објавено на
share

 

БОМБАРДИРАЈТЕ ГО БЕЛГРАД, СЕГА!

Австрискиот промотор на НАТО, Гунтер Фелингер, познат по своите запаливи објави на социјалните мрежи, рече дека престрелката во Косово била „српска војна“ против покраината и побара веднаш да се бомбардира Белград.

 
 
Навивачката на НАТО бара ново бомбардирање на Белград
ФОТО: Пешаци поминуваат покрај поранешната кинеска амбасада, која беше уништена од бомбардери на НАТО во 1999 година во Белград, Србија, 10 ноември 2010 година ©  АФП / Андреј Исаковиќ

Австрискиот економист и личност на социјалните мрежи Гинтер Фелингер ги повика силите на НАТО „да го бомбардираат Белград сега“, откако косовските безбедносни агенти се вклучија во смртоносна престрелка со неидентификувани напаѓачи во близина на нејзината граница со Србија.

Косовската полиција во неделата соопшти дека убила тројца мажи и уапсила уште шестмина за време на престрелка во манастир во селото Бањска. Вооружените напаѓачи пристигнале во селото во раните утрински часови, соопшти полицијата, и блокирале мост со необележани камиони, по што пукале во најмалку двајца полицајци, од кои едниот починал од раните.

Фелингер, кој на социјалните мрежи се опишува себеси како „основач [на] Европскиот комитет за проширување на НАТО за Косово, Украина, Ерменија, Австрија [и] Молдавија“, ги обвини Белград и Москва дека го организирале инцидентот.

„Српската војна против Косово започна во Бањска“, напиша тој на X (поранешен Твитер). „Како што предупредував цела година, Русија и Србија сакаат Јужен фронт - сега е таму!

„Го повикувам НАТО веднаш да подготви интервенција против Србија“, продолжи тој, заклучувајќи: „Бомбардирајте го Белград сега!“

Фелингер е добро познат на интернет по ваквите изјави, вклучувајќи ги и неговите повици да се разбие цели нации кои се противат на проширувањето на НАТО или продолжуваат да тргуваат со Русија. Иако е квалификуван економист и има работено со повеќе организации кои го промовираат проширувањето на ЕУ и НАТО, многу критичари го сметаат за трол и провокатор.

Оценката на Фелингер за ситуацијата во Бањска ја сподели и косовскиот премиер Албин Курти. „Не обичните граѓани на косовски Срби, туку војниците поддржани од Србија ги извршија овие терористички напади“, напиша Курти на социјалните мрежи, тврдејќи дека напаѓачите наводно уживале „политичка, финансиска и логистичка поддршка од официјален Белград“. 

Српскиот претседател Александар Вучиќ негираше дека Белград има некаква улога во инцидентот. Говорејќи во неделата вечерта, Вучиќ рече дека локалните Срби ја поставиле барикадата и дека косовските сили ги нападнале. 

Вековното отоманско владеење, погромите предводени од Албанците за време на Втората светска војна и воздушната војна на НАТО против Србија во 1999 година ги направија Србите малцинство во Косово, и покрај тоа што покраината е локација на најраните познати српски верски места. Вучиќ и српските лидери во Косово со месеци предупредуваат дека Курти има намера да ги истера преостанатите Срби од покраината, а локалните Срби често поставуваат барикади за да ги спречат нападите на силите на Курти.

Вучиќ во неделата издаде слично предупредување, изјавувајќи дека Курти „сака да не вовлече во војна со НАТО“. Покраината окупирана од НАТО „никогаш нема да ја добие својата независност од Србија, без разлика колку се трудат странските елементи“, додаде Вучиќ.
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани