8 советски алпинисти убиени од невреме на искачувањето на врвот Ленин
  Објавено на
share

 

8 советски алпинисти убиени од невреме на искачувањето на врвот Ленин

Од Кристофер С. Рен Специјален за Њујорк Тајмс

8 советски алпинисти убиени од невреме на искачувањето на врвот Ленин
Кредит...Архивата на Њујорк Тајмс
Видете ја статијата во неговиот оригинален контекст од
13 август 1974 година , страница 73К
 
Ова е дигитализирана верзија на статија од печатената архива на Тајмс, пред почетокот на онлајн објавувањето во 1996 година. За да се зачуваат овие написи како што првично се појавија, Тајмс не ги менува, уредува или ажурира.
Повремено, процесот на дигитализација воведува грешки при транскрипција или други проблеми; ние продолжуваме да работиме на подобрување на овие архивирани верзии.

МОСКВА, 12 август - Сите осум членови на тимот советски жени планинари загинаа минатата недела, додека неуспешно се обидоа да го поминат врвот Ленин, висок 7,134 m во советскиот Памир.

Писателот на следното испраќање, член на московското биро на Њујорк Тајмс, е искусен планинар кој штотуку се вратил во Москва од искачување на советските фамири како член на американски тим.

Замрзнатите тела на седум од жените беа откриени во четвртокот каде што починаа само неколку стотини метри подолу, на врвот на врвот Ленин, третата највисока планина во Советскиот Сојуз. Ги пронашол заеднички тим од јапонски и американски алпинисти, вклучувајќи го и овој дописник.

Осмата жена не беше пронајдена. Се веруваше дека била зафатена од страната на планината од силни ветрови. Трагедијата е рангирана меѓу најлошите во меѓународното планинарење. Сè уште не е спомнато во советскиот печат, кој често не известува за несреќи или катастрофи.

 

Врвот Ленин се издигнува како величествен снежен бедем над долината Алаи во Советска Киргизија По воспоставените правци не е технички тешко да се искачи, но пространите гребени и понекогаш предавничките временски услови го прават тоа искачување кое обично се сфаќа исто толку сериозно. од планинарите денес како кога прв бил врвот

Сцена на трагедијата на самитот на 23.400 стапки, освоена од тројца Германци во 1928 година.

Советскиот тим, во кој беа вклучени најдобрите жени-капинисти во Советскиот Сојуз, тргна да ја премине планината грубо од исток кон запад кога беше погодена од жестока бура. Под нив шест Јапонци и тројца Американци вкопаа и чекаа неколку ноќи поради снежната бура.

Се веруваше дека изнемоштените стигнале до врвот и кампувале таму минатиот понеделник додека невремето почнало.

Во средата наутро тимот извести преку радио дека нивните шатори се оддувале. Една жена починала, а две биле болни, објавија алпинистите. Тие беа ненаучени да се спуштат одеднаш.

Тоа попладне починаа уште две жени. Преживеаните изјавија дека успеале да се спуштат само неколку стотини метри; Whiteoht услови во кои аR08;Конибинацијата на тешка облачна покривка и снег ја бришат видливоста, што го прави движењето сосема невозможно.

 

До вечер, само две од петте преживеани жени можеа да функционираат; другите веќе не можеа да се движат,,, Ранците им беа однесени и не можеа да копаат снежна пештера за да ги заштитат од замрзнатите ветрови.

 

„Збогум, ќе умреме“, се огласија со радио.

Тимот на Арнерикан, на помалку од 1.000 стапки подолу, не слушна повици за помош на својот советски радио приемник, кој очигледно беше калибриран на, фреквенција различна од онаа што ја користеа жените.

Во четвртокот наутро невремето се расчисти. По три ноќи поминати на гребенот на 22.000 стапки, американскиот тим - Џоселин С. Глиден од Огден, Јута, Ален Стек од Беркли, Калифорнија, и јас почнав да се качуваме кон врвот.

На нашиот пат по гребенот на врвот, се поврзавме со шест јапонски алпинисти. Сите сè уште не бевме свесни за трагедијата погоре.

Во основата на снежното лице кое се издигна неколку стотици метри до врвот, наидовме на замрзнатото тело на водачот на советскиот тим. Таа лежеше толку мирно преку наполнетиот снег што на почетокот претпоставивме дека се одмара.

 

Кога сфативме дека таа е мртва, го повикавме базниот камп на воки-токи на јапонскиот тим. Бевме прашани за судбината на седумте други жени.

Потресени, почнавме да се качуваме по лицето еден по еден. Нашето јаже беше оставено поради неговата тежина на толку голема надморска височина.

Погоре имаше уште три замрзнати тела. Тие се распространија преку искинат шатор, залудно поставен на извлечена снежна платформа. Петтото тело беше удвоено преку јаже за качување. Двајца други очигледно паднале како мираз на падината. Висеа во снегот.

Жените носеа наочари за снег и имаа метални дерези на чизмите. Некои ги изгубија ракавиците. Нивните ледени паркови цврсто вееја на ветрот. Неколку ледени секири беа расфрлани наоколу.

Потрагата по осмата жена не однесе до врвот. Најдовме нешто што изгледаше како траги што паднаа над остар карпест гребен.

 

Не притиснаа заморот и надојдените ветрови. Ги означивме телата за подоцнежно извлекување со стапчиња во боја што ги носевме за да го запали длабокиот снег на нашата рута.

Смртта на осумте жени го одбележа летото на трагични искачувања во областа. Во последниот месец, планината беше погодена од силно невреме, лавини и два земјотреси, создавајќи опасност за искачување. Минатата недела, една Швајцарка идентификувана како Ева лсеншрнид од Берн, почина од изложеност додека се искачуваше на врвот Ленин.

Тројца естонски алпинисти загинаа неодамна, а уште двајца тешко беа повредени додека беа фатени во лавина додека се искачуваа на источниот дел на врвот.

Минатиот месец, друга лавина го уби американскиот алпинист Џон Гери Улин, на северната страна на блискиот 19-ти партиски конгресен врв. Минатата недела, двајца американски колеги го истуркаа првото искачување на северното лице на планината, обид кој беше прекинат по смртта на г-дин Улин.

Сè на сè, 12 американски алпинисти успеаја да се искачат на планината, престижна цел во Советскиот Сојуз. Американците се меѓу алпинистите од 10 земји кои учествуваат во меѓународен планинарски камп.

 

Иако трагедијата се случи на списокот недела, американскиот тим се спушти во базниот камп вчера, целосниот американски контингент ќе се врати во Москва во вторник пред да полета дома.

Тимот од пред 19 Американци, дојде пред еден месец на Памир. Плановите првично бараа Американците да го нападнат Ленин Пик, од три правци, ставајќи најмалку две нови рути. Експедицијата, исто така, имаше намера да биде пионер на нови рути на два блиски врвови - 19-ти партиски конгресен врв и врв 6852, поранешен врв на Москва Пекинг.

Но, и покрај силната поддршка од Советската алпинистичка федерација, лошите временски услови и лошите снежни услови ги мачеа алпинистите, принудувајќи ги Американците да ги намалат своите цели за безбедност.

Советските жени дејствувале одвоено од странските планинари, кои се собирале во базен камп во областа позната како Глејд на Еделвајс. Иако ја користеа логистичката поддршка на кампот, жените ги поставија шаторите од другата страна на мал поток и беа видени само меѓу нивните тренинзи. Нивниот водач беше приватно идентификуван како Ела Фадејева, московјанка, која беше во брак со друг планинар.

 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани