Маријана Бахмајер стана позната како „одмаздољубивата мајка“ кога на 6 март 1981 година во преполна судница го уби Клаус Грабовски, кому му се судеше за убиството на нејзината седумгодишна ќерка.
  Објавено на
share

 Маријана Бахмајер стана позната како „одмаздољубивата мајка“ кога на 6 март 1981 година во преполна судница го уби Клаус Грабовски, кому му се судеше за убиството на нејзината седумгодишна ќерка.


Маријана Бахмаџер стана позната како „одмаздољубивата мајка“ кога на 6 март 1981 година го уби Клаус Грабовски во преполната судница . Маријана со шест куршуми го застрела Грабово, а тој од здобиените рани починал на лице место. 

Овој случај ја потресе германската јавност, која подоцна внимателно го следеше судењето на Бахмајер. Се постави прашањето за оправданоста на нејзината одмазда за убиството на сопственото дете. Таа е осудена на шест години затвор за убиството на Грабовски, кој наводно ја силувал и убил нејзината ќерка. Дури и денес овој случај е запаметен како „најспектакуларниот случај на одмаздничка правда во германската повоена историја“, како што го опишува германскиот весник НДР.

Marianne Bachmeier: The 'Revenge Mother' Who Shot Her ...

 Таа во судница во Либек, Германија, и го застрела нејзиниот 7-годишен убиец и силувач на нејзината 7-годишна ќерка, Клаус Грабовски, на третиот ден од неговото судење,  убивајќи го на лице место.
 

Маријана Бахмајер била самохрана мајка која водела паб во западногерманскиот град Либек во 1970-тите. Имаше тешко време да преживее, но се обиде да се грижи за малата Ана, нејзиното трето дете. Две постари деца претходно беа дадени на посвојување. Ана важеше за среќно дете, но нејзиното детство го прекина трагедија. Таа беше пронајдена мртва на 5 мај 1980 година.Ãbdül 🇳🇬🇵🇸 on X: "In March 1981, Marianne Bachmeier opened fire in a  crowded courtroom and killed Klaus Grabowski — the man on trial for  murdering her 7-year-old daughter. Immediately, Bachmeier became

Седумгодишното девојче го напуштило училиштето тој кобен ден, по расправија со нејзината мајка. Некако завршила во рацете на нејзиниот 35-годишен сосед, локалниот месар Клаус Грабовски, кој веќе имал криминално досие, вклучително и злоупотреба на деца. Истрагата утврдила дека Грабовски со часови ја чувал Ана во својот дом пред да ја задави со најлонски чорапи. Останува непознато дали сексуално ја нападнал. Потоа го сокри телото на детето во картонска кутија и го остави на брегот на блискиот канал.

 Marijana u sudnici ubila silovatelja svoje ćerke ИЗВОР: YOUTUBE/BEN BB

Откако неговата вереница ја известила полицијата, Грабовски е уапсен истата вечер. Тој го признал убиството, но негирал дека го злоставувал детето. Месар својата одбрана ја засновал на тврдењата дека ја задавил Ана затоа што таа се обидела да го уценува. Пациентката тогаш изјавила дека девојката се обидела да го заведе и се заканувала дека ќе и каже на мајка и дека ја малтретирал доколку не и даде пари. Болката на Маријан беше страшна и таа реши лично да му пресуди на убиецот на нејзиното дете.

Убиство во судница

Судењето на Грабовски предизвика неверојатна болка кај мајката која повторно преживувала страшен настан. Неговите бранители тврдеа дека причината поради која го извршил ова страшно злосторство е „хормоналната нерамнотежа“. Месар беше доброволно кастриран неколку години претходно, а по процедурата прими хормонска терапија.

Присутните полицајци тврдеа дека слушнале дека Бахмејер ја нарекува Грабовски „свиња“ откако таа го застрелала. Маријана пред да го застрела месарот изјавила дека сонувала момент на одмазда. Следуваше судењето на Маријана за убиството на Грабовски. За време на судењето таа сведочеше дека пукала во месарот и дека во судницата се појавила визија на нејзината ќерка. Лекарот кој ја прегледал изјавил дека на Бахмајерова и бил побаран примерок од ракопис, а таа како одговор напишала:

"Го направив тоа за тебе, Ана“.

Таа потоа го украси дезенот со седум срца, симболично по едно за секоја година од животот на Ана.

"Слушнав дека сака да даде изјава", рече подоцна Бахмаер, осврнувајќи се на тврдењата на Грабовски дека нејзината ќерка се обидела да уценува него. "Помислив, сега доаѓа следната лага за жртвата, која беше мое дете", истакна уништената Маријана. "

Судењето на Маријана привлече големо внимание во јавноста и предизвика остри поделби во земјата. Нејзиното судење привлече меѓународно внимание поради нејзиниот безмилосен чин на одмазда. Неделното германско списание "Штерн" објави серија написи за судењето, истражувајќи во животот на Маријана како вработена самохрана мајка која минува низ тешки моменти во нејзиниот живот. Таа, наводно, ја продала својата приказна на списанието за 158.000 долари за да ги покрие правните трошоци за време на судењето. Одзивот од читателите беше огромен, а случајот предизвика остри поделби во јавноста. Дали Маријана била вознемирена мајка која едноставно се обидувала да се одмазди за бруталната смрт на своето дете или нејзиниот чин на одмазда ја направи ладнокрвен убиец? Многумина изразија сочувство за нејзините мотиви, но сепак ги осудија нејзините постапки.

Почна и правна расправа за тоа дали убиството било со умисла или не, како и дали се работи за убиство од небрежност. Некои децении подоцна, една нејзина пријателка тврдеше дека била сведок како Бахмајер вежба цел во подрумот на нејзиниот паб пред пукањето. На крајот, судот одлучи дека се работи за убиство со умисла и ја осуди Маријана на шест години затвор во 1983 година.

Колку јавноста беше поделена за овој случај, а и за казната, укажува и истражувањето на „Институтот Аленсбах“. 28 отсто од Германците сметаат дека на Маријана и е изречена соодветна казна, 27 отсто сметаат дека е престрога, додека 25 отсто сметаат дека таа требало да биде осудена на потешка казна. Ослободена е откако отслужила половина од казната, а по смртта била погребана до Ана. Откако отслужи само половина од казната, Маријана излезе од затвор во јуни 1985 година. После тоа, таа се преселила во Нигерија, каде што се омажила и останала до 90-тите. Следувал развод од нејзиниот сопруг, по што таа се преселила на Сицилија, каде останала додека не и бил дијагностициран рак на панкреасот. Не долго после тоа, таа се вратила во Германија. Таа почина на 17 септември 1996 година на 46-годишна возраст. Таа беше погребана до нејзината ќерка Ана.

(MONDO/allthatsinteresting.com)
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани