Американската држава му забрани на Трамп да гласа Судиите во Колорадо тврдат дека поранешниот претседател извршил „востание“
  Објавено на
share

 

Врховниот суд  во Колорадо му рече јоктур на шоку Дончо - не смее да го има на гласачкото ливче. преседан! Ова може да предизвика серија слични одлуки во целата земја, но не во сите држави? Поделба на општеството до раб на цивилна .... ?  

Американската држава му забрани на Трамп да гласа

Судиите во Колорадо тврдат дека поранешниот претседател извршил „востание“
Американската држава му забрани на Трамп да гласа

Врховниот суд во Колорадо во вторникот пресуди дека поранешниот американски претседател Доналд Трамп не може да биде на првичните ливчиња во таа американска држава. Републиканскиот фаворит вети дека ќе поднесе жалба.

Случајот го покренаа демократски активисти тврдејќи дека Трамп повторно бил дисквалификуван да се кандидира за Белата куќа затоа што се вклучил во „востание“ против американската влада, цитирајќи дел од 14-тиот амандман донесен по Граѓанската војна во 1865 година. Демократите го искористија терминот „востание“ за да се опише бунтот на 6 јануари 2021 година во американскиот Капитол, иако никој – вклучително и Трамп – не е обвинет за тоа конкретно кривично дело.

Четворица судии од Врховниот суд во Колорадо - сите демократи - се согласија дека Трамп нема право да биде на првичните гласачки ливчиња во државата, но ја задржаа својата пресуда до 4 јануари 2024 година во очекување на жалбите.

Реагирајќи на пресудата, кампањата на Трамп ја нарече одлуката „целосно погрешна“ и производ на „шемата на левичарската група финансирана од Сорос да се меша во изборите во име на кривиот Џо Бајден“, според портпаролот Стивен Чеунг.

„Лидерите на Демократската партија се во состојба на параноја поради растечкото, доминантно водство кое претседателот Трамп го собра на анкетите“, рече Чеунг. „Тие ја изгубија довербата во неуспешното претседателство на Бајден и сега прават се што можат за да ги спречат американските гласачи да ги исфрлат од функцијата следниот ноември“.

Кампањата на Трамп ќе поднесе жалба до Врховниот суд на САД и има „целосна доверба“ дека „брзо ќе пресуди во наша корист и конечно ќе стави крај на овие неамерикански тужби“, додаде Чеунг.

Протестот на 6 јануари уследи по тврдењата на Трамп дека претседателските избори во 2020 година – на кои беше широко распространета употреба на гласачки ливчиња по пошта и резултираа со тоа што демократот Џо Бајден доби најмногу гласови досега во историјата на САД – беа „наместени“ и нарушени со нерегуларности.

Оттогаш, демократите се обидуваат да го дисквалификуваат 45-тиот претседател повторно да се кандидира за функцијата. За таа цел, повеќе активистички групи поднесоа правни оспорувања во неколку американски држави, наведувајќи ја клаузулата за „востание“ од 14-тиот амандман. Таа вели дека едно лице не може да се кандидира за избрана функција ако „се вклучило во бунт или бунт“ против Уставот на САД откако дал заклетва дека ќе го поддржи, и е специјално создаден за да ги спречи поразените Конфедерации да се вратат на избраната функција по 1861 година. 65 конфликт за отцепување и ропство. 

Трамп во моментов води на анкетите за доминација на републиканците за претседател, со дури 50 поени предност пред сите други кандидати.

 

Ок ок ок знаевме дека ќе најдат некаков, квази-легален начин да го спречат оти ги крши плановите на мочуриштето.

 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани