Списокот во Епштајн: Целосен список со имиња откриени во неизвесните судски записи досега
  Објавено на
share

 

Списокот во Епштајн: Целосен список со имиња откриени во неизвесните судски записи досега

Принцот Ендру, Дејвид Коперфилд и Бил Клинтон се меѓу имињата вклучени во објавените судски документи

Принцот Ендру и Бил Клинтон се меѓу повеќе од 100-те луѓе именувани во новообјавените правни документи поврзани со педофилот Џефри Епштајн .

Откривањето на првата серија судски досиеја ги вклучува имињата на жртвите, пријателите и соработниците на сексуалниот престапник и Гислејн Максвел - иако многу други нема да имаат директна врска со Епштајн.

 

Финансиерот милионер , кој се дружеше со членови на кралското семејство и познати личности, беше обвинет дека водел голема мрежа на малолетни девојки за секс. Додека го чекаше судењето, тој се самоуби во својата затворска ќелија во 2019 година .

 

Правните документи се однесуваат на тужба за клевета поднесена против Максвел во 2015 година и беа објавени по налог на судија во средата.

Втората транша од документите објавени во четвртокот вечерта не фрли многу ново светло на случајот и вклучи многу од имињата што претходно беа објавени во јавноста. Дополнителни документи незапечатени во петокот во моментов се разгледуваат од Индипендент.

Да се R03;R03;биде именуван во овие документи не укажува на погрешно постапување поврзано со Епштајн или со некој друг. Списокот вклучува многу од обвинетите и наводните жртви на Епштајн, како и луѓе со само тангенцијални врски со Епштајн кои беа повлечени во тужбата против Максвел.

 

Принцот Ендрју се појавува видно, при што во документите се споменува претходно објавено обвинение дека ја пипнал Јохана Сјоберг (што тој го негира). Именувани се и поранешните американски претседатели Бил Клинтон и Доналд Трамп, а ниту еден од нив не е обвинет за погрешно сторување.

Не се вклучени судиите, судскиот персонал и правните застапници.

<p>Џефри Епштајн си го одзеде животот во 2019 година </p>
Џефри Епштајн си го одзеде животот во 2019 година
 • Гислајн Максвел , поранешната девојка на Епштајн, осудена во 2021 година за сексуална трговија во врска со активностите на Епштајн
 • Ендрју Алберт Кристијан Едвардс , принцот Ендрју , втор син на кралицата Елизабета Втора од Велика Британија
 • Бил Клинтон, поранешен претседател на САД
 • Доналд Трамп , бизнисмен и поранешен претседател на САД
 • Хилари Клинтон , поранешна прва дама на Бил Клинтон, американски државен секретар во времето на Барак Обама и американски претседателски кандидат
 • Дејвид Коперфилд , американски сценски магионичар
 • Џон Конели , полициски детектив во Њујорк, стана истражувачки новинар кој го истражуваше Епштајн
 • Алан Дершовиц , плоден адвокат и експерт кој го застапуваше Епштајн во 2006 година
 • Леонардо ди Каприо , актер и филмски продуцент познат по улогите во Титаник и Inception
 • Ал Гор , поранешен американски потпретседател на Бил Клинтон
 • Стивен Хокинг , британски физичар и научен автор
 • Ехуд Барак , поранешен израелски премиер
 • Мајкл Џексон , познат музичар познат како „кралот на попот“
 • Марвин Минкси , пионер на вештачката интелигенција
 • Кевин Спејси , актер познат по улогите во Se7en и House of Cards, прогласен за невин за сексуален напад во 2023 година.
 • Џорџ Лукас , американски филмски режисер и креатор на сагата „Војна на ѕвездите“.
 • Жан Лук Брунел , шеф на француската агенција за модели и наводен ко-заговорник на Епштајн, кој почина во очигледно самоубиство додека го чекаше судењето
 • Кејт Бланшет , австралиска актерка која глумеше во Господарот на прстените и Тар
 • Наоми Кембел , британски модел
 • Шерон Черчер , британска новинарка
 • Брус Вилис , актер познат по улогите во Умри машки и Шестото сетило
 • Бил Ричардсон , поранешен гувернер на Ново Мексико
 • Камерон Дијаз , актер кој глумеше во Шрек и Има нешто за Мери
 • Глен Дабин , американски менаџер на хеџ фонд кој наводно бил пријател со Епштајн
 • Ева Андерсон-Дабин , поранешна мис на Шведска и сопруга на Глен Дабин, која некогаш се забавувала со Епштајн
 • Ноам Чомски , лингвист и политички филозоф
 • Том Прицкер , американски тајкун и филантроп
 • Крис Такер , американски комичар и актер, познат по улогата во филмовите на Rush Hour
 • Сара Фергусон, војвотката од Јорк , поранешна сопруга на принцот Ендру
 • Роберт Кенеди Џуниор , американски политичар и теоретичар на заговори
 • Џејмс Мајкл Аустрих
 • Хуан и Марија Алеси , маж и жена кои работат во домот на Епштајн во Флорида
 • Јануш Банасијак, служеше како менаџер на куќата на Епштајн во Палм Бич
 • Бела Клајн или Клен (документите се разликуваат), поранешен сметководител во канцеларијата на Епштајн во Њујорк
 • Лесли или Лесли Гроф (документите се разликуваат), поранешна секретарка на Епштајн, која беше именувана како ко-заговорник во договорот за признавање вина во 2008 година, но наводно нема да биде обвинета
 • Викторија Бин
 • Ребека Бојлан
 • Дана Брнс
 • Рон Епингер, трговец со секс
 • Даниел Естес
 • Ени Фармер го обвини Епштајн за сексуален напад
 • Марија Фармер, сестрата на Ени Фармер, која исто така го обвини Епштајн за сексуален напад
 • Луис Фрих, поранешен директор на Федералното биро за истраги (ФБИ)
 • Фредерик Фекаи, фризер на славни личности
 • Александра Фекаи, син на фризерка на познати личности
 • Џо Џо Фонтанела, батлерот на Епштајн
 • Вирџинија Џуфре , порано позната како Вирџинија Робертс , го обвини принцот Ендру за сексуален напад
 • Лин Милер, мајка на Вирџинија Џуфре
 • Кристал Фигероа, сестра на Ентони Фигероа, која се забавуваше со Вирџинија Џуфре во раните 2000-ти
 • Ентони Фигуероа , поранешното момче на Вирџинија Роберт
 • Ерик Гани
 • Мег Гарвин, ја претставуваше Вирџинија Џуфре
 • Шеридан Гибсон-Бат,
 • Рос Гоу , агент за печат на Максвел
 • Фред Граф
 • Роберт Џуфре
 • Филип Гудерион
 • Сала Александра
 • Џоана Харисон
 • Шенон Харисон
 • Викторија Хејзел
 • Британи Хендерсон
 • Брет Жафе
 • Форест Џонс
 • Сара Келен , поранешна асистентка на Епштајн, именувана како необвинет ко-заговорник во неговиот договор за признавање вина во 2008 година
 • Адријана Рос , поранешен асистент на Епштајн, именуван како неидентификуван ко-соговорник во неговиот договор за молба во 2008 година
 • Керол Кес
 • Д-р Стивен Олсон
 • Стивен Кауфман
 • Венди Ли, автор
 • Питер Листерман
 • Том Лајонс
 • Надија Марцинкова, наводен пријател на Епштајн, именуван како неидентификуван ко-соговорник во неговиот договор за молба во 2008 година
 • Боб Мајстер
 • Џејми Мелансон
 • Доналд Морел
 • Дејвид Мулен
 • Дејвид Нор
 • Џо Пагано
 • Мај Палуга
 • Стенли Потингер
 • Детектив oeо Реки , поранешен полицаец на Палм Бич, кој истражувал извештаи за сексуална злоупотреба против деца од Епштајн
 • Шефот Мајкл Рајтер , одговорен за истрагата за сексуална злоупотреба врз деца од страна на Епштајн
 • Риналдо и Дебра Рицо , сопруг и жена кои работеле за наводниот пријател на Епштајн, Глен Дубин
 • Скај Робертс
 • Кимблерли Робертс
 • Лин Робертс
 • Хејли Робсон , именувана како „тинејџерски регрутер“ за Епштајн во полициските документи
 • Дејв Роџерс , пилот на приватен авион за Епштајн
 • Алфредо Родрикез , батлер во домот на Епштајн во Флорида
 • Скот Ротинсон
 • Форест Соер
 • Тесто Шоетл, истражувач
 • Јохана Сјоберг , тврди дека била сексуално злоставувана додека била малолетна од Епштајн. Исто така, тврдеше дека принцот Ендру ги допирал нејзините гради
 • Сесилија Стајн
 • Маријана Стронг
 • Марк Тафоја
 • Еми Тејлор , поранешна лична асистентка на Максвел
 • Брент Тиндал
 • Кевин Томпсон
 • Ед Татл
 • Лес Векснер, основач на L Brands и поранешен деловен партнер на Епштајн
 • Абигејл Векснер , сопруга на Лекс Векснер
 • Кресенда Валдес
 • Ема Ваган
 • Ентони Ваљадарес
 • Кристина Венеро , лиценциран терапевт за масажа
 • Марица Васкез
 • Џеред Вајсфилд
 • Шерон Вајт
 • Кортни Вајлд
 • Даниел Вилсон
 • Марк Зеф, декоратор од Њујорк
 • Алфредо Родригез , поранешен менаџер на домаќинството на Епштајн, беше затворен во 2012 година за криење и обид да ја продаде „црната книга“ на Епштајн
 • Д-р Крис Донаху , лекар кој ја лекуваше Вирџинија Џуфре, вклучен во списокот на сите нејзини претходни медицински провајдери што ги побара тимот за одбрана на Максвел
 • Д-р Вах Вах , лекар кој ја лекувал Вирџинија Џуфре
 • Џудит Лајтфут , психолог која ја лекувала Вирџинија Џуфре
 • Д-р Карен Кутикоф, лекар кој ја лекувал Вирџинија Џуфре
 • Д-р Керол Хајек, психијатар која ја лекувала Вирџинија Џуфре
 • Д-р Џон Харис, лекар кој ја лекувал Вирџинија Џуфре
 • Д-р Даршани Мајалијана, лекар кој ја лекувал Вирџинија Џуфре
 • Д-р Џон Харис , лекар кој ја лекувал Вирџинија Џуфре
 • Д-р Мона Девансин , лекар кој ја лекуваше Вирџинија Џуфре
 • Д-р Скот Роберт Гајгер , лекар кој ја лекувал Вирџинија Џуфре
 • Д-р Мишел Стритер , лекар кој ја лекувал Вирџинија Џуфре
 • Дона Оливер , асистент лекар кој ја лекуваше Вирџинија Џуфре

 

Оваа приказна сè уште се развива и ќе се ажурира редовно додека Индипендент дознава повеќе.

https://www-independent-co-uk.translate.goog/news/world/americas/jeffrey-epstein-maxwell-prince-andrew-b2473096.html?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=mk&_x_tr_hl=mk&_x_tr_pto=wapp
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани