Новинарката Gail Alfar за нејзиното искуство на мексиканската граница и кризата со илегалната емиграција
  Објавено на
share

Новинарката Gail Alfar за нејзиното искуство на мексиканската граница и кризата со илегалната емиграција 

@GailAlfarATX

 

Викендот го поминав на Eagle Pass, еве го моето искуство на границата меѓу САД и Мексико.

 
Од прва рака бев сведок на имиграциската криза додека се справував со сопствената неволја: суспендирана лиценца за RN поради операција и задоцнето плаќање. Со новооткриената слобода, се обидов да ја споделам граничната ситуација со другите, инспириран од преносот во живо на Илон Маск во септември 2023 година. Она што следува е сето вистина, и никогаш порано не сум доживеал вакво нешто во мојот живот.
 
Средби во реалниот живот: Мачете закана
 
Се сопнав на битпазар на патот кон Орел Пас и сретнав сточар и неговата сопруга кои продаваа алати и антички накит. Тој ме предупреди на опасностите што ги претставуваат венецуелските имигранти, кои „ќе те секираат до смрт со мачета“.
 
Заинтригиран, го грабнав неговиот чекан од 10 долари и разиграно го замавнав, што го поттикна да појасни дека „слатките“ минуваат на граничниот мост каде што ги пречекуваат, додека опасните се искрадуваат низ неговиот ранч, сечат огради, оставајќи ѓубре.
 
Ранчерот беше сериозен кога ми рече: „Наскоро ќе мораш да го отвориш својот дом за илегални имигранти“.
 
Со новооткриено чувство на претпазливост и мрачен хумор, го продолжив патувањето до јужната граница.
 
Роден во Тексас: Средба на бензинска пумпа
Image
 
На една бензинска пумпа Ла Прајор, задебелени букви прогласени НИЕ СМЕ РОДЕНИ ВО ТЕКСАС.
 
Додека бев таму, забележав комбе полно со илегални мигранти, додека возачот внатре купуваше грицки.
 
Многу латино сопственици на бизниси гордо ги истакнуваат своите корени од Тексас.
 
 
Студена недела на безбедниот меѓународен мост Camino Real, Eagle Pass
 
Неделното утро беше брзи 42 степени. Стигнав рано на истиот мост од кој еднаш стримуваше Илон Маск. Работите беа добро екипирани за неделното утро.
Застрашувачки сили на американската гранична патрола, Националната гарда на Тексас и персоналот на Одделот за јавна безбедност на Тексас беа напорно на работа.
Беа присутни камиони со залихи (храна, вода, Pampers) и преносни објекти, а во близина стоеја скари за пушачи од Тексас.
 
Безбедна локација, но не и за легални граѓани; Ме избркаа.
 
Image
 
Додека ја истражував областа, оклопниот персонал ме упати да заминам и ми предложија медиумска област или блискиот терен за голф. „Врати се во твојата Тесла и замини!
 
Ја возев мојата Тесла до областа за медиуми.
Признавам дека бев импресиониран од нивната свесност за брендот Тесла.
 
Иронијата на ситуацијата не ми се изгуби: областа беше обезбедена само за илегални имигранти.
 
Во 9:30 часот, бев сведок на американската гранична патрола како пречекува двајца илегални имигранти, кои беа избркани со комбе. Кучиња скитници се шетаа меѓу мене и имигрантите, на почетокот ржеа по мене, но на крајот стивнаа.
 
Image
 
Подоцна, запознав екипа на Фокс Њуз во медиумската област. Операторот во живо посочи група илегални имигранти кои се приближуваат до американската гранична патрола. Екипажот ме советуваше да се вратам во мојот хотел и да се вратам подоцна, бидејќи беше премногу студено за многу имигранти да поминат.
 
Бањи за нелегални но не и за легални
 
И покрај неповолната атмосфера, останав во Медиумската област до 11:30 часот.
 
Во 11 часот и 40 минути ме известија дека не можам да ги користам порта тенџерињата бидејќи се резервирани за мигрантите. Повторно, иронија. Ако требаше да земам sh*t, тоа ќе треба да биде во грмушките.
 
Милиони разнесени на забавата за добредојде на илегалниот имигрант!
 
Eagle Pass се чувствуваше како губење на нашите даночни долари, нашите тешко заработени ресурси. Целосно опремена „журка за добредојде“ имаше само една цел, пречек на илегални имигранти.
 
11:42 часот - Џамбо автобус и две помали комбиња се навиваа, подготвени да ги префрлат илегалните имигранти. Од теренот за голф, ја фатив сцената на видео, мислејќи: „Во ред, тоа е еден тон готовина што треба да се фрли наоколу!“
 
14:15 часот - Се поздравувам со тимот на Фокс и огромниот екипаж на американската гранична патрола, Националната гарда на Тексас и персоналот на Одделот за јавна безбедност на Тексас. Тие сè уште беа таму, веројатно се прашуваа како, по ѓаволите, се заглавија со оваа свирка.
 
15:28 часот - Се вратив во областа Media View за да снимам видео, мислејќи: „Еј, слезете до Орловот Пас, каде што забавата никогаш не престанува... за илегалните имигранти!“
 
15:35 - На ѕидот на границата во Тексас, забележав дека е ширум отворен, како ротирачка врата.
Се шетав низ добро истрошената патека под железничките шини, каде најдов фрлени чевли, монети и облека од мигранти кои штотуку го преминаа Рио Гранде.
  Тоа е како модна ревија таму долу!
 
 
Група илегалци е пречекана со милји од Меѓународниот мост
Image
 
15:44 - 16:00 на Eidson Road: Група илегалци е добредојдена милји од Меѓународниот мост
 
На област неколку милји јужно од мостот, американската гранична патрола проверуваше група од околу 10 млади мажи за оружје и повреди. По брза 15-минутна проверка, тие беа избркани со комбе. Без проверки на лична карта, без поставени прашања. Само уште еден ден од животот на имиграцискиот индустриски комплекс на администрацијата на Бајден.
 
Преминете го Рио Гранде. Запознајте ја американската гранична патрола. Влезете во „Комбе“ и бидете однесени во САД.
 
 
Како ветеран на американската армија, ја знам важноста на јавната служба. Но, на федералните, државните и локалните вработени им ги врзува рацете од администрацијата која ја поттикнува илегалната имиграција.
 
Лажно ме нарекуваа расист кон луѓето со кафена кожа, па дури и ми се закануваа. Каков товар од бик! Ни требаат луѓе да доаѓаат овде легално, како медицински сестри, инженери и научници.
Но, не, чесната документација не добива љубов, додека нелегалната инвазија добива третман на црвениот тепих.
 
Во каков свет живееме, дали сум во право?КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани