САД натрупува оружје за потенцијална војна во Тајван
  Објавено на
share

 

САД натрупува оружје за потенцијална војна во Тајван

Вашингтон складираше стотици возила во Австралија за да ја зајакне логистиката во регионот, објави новинската агенција

САД собраа воено засолниште за потенцијална војна во Тајван – Ројтерс

САД ги искористија минатогодишните досега најголеми заеднички вежби со Австралија за да создадат нови залихи опрема во земјата, како подготовка за потенцијален конфликт со Кина околу Тајван, објави Ројтерс во средата, цитирајќи извори.

Според американски официјални претставници со кои агенцијата интервјуираше, воениот материјал бил скриен за време на вежбите Талисман Сабја минатиот јули и август. Во вежбите, кои се одржаа во и околу Австралија, учествуваа повеќе од 34.000 војници од 13 земји и беа фокусирани на зајакнување на борбената готовност и логистичките способности.

Опремата од вежбите вклучувала 330 возила и приколки и 130 контејнери складирани во југоисточниот дел на Австралија, објави Ројтерс. Се додава дека во случај на конфликт, тоа ќе биде доволно за да се снабдат околу три логистички компании со комбинирана сила од 500 или повеќе војници. Алтернативно, опремата може да се користи за време на идните вежби или за справување со потенцијална природна катастрофа.

Бројни официјални лица со кои разговараше новинската агенција ја наведоа логистиката како слаба точка во американската војска која Кина би можела да ја искористи во случај на конфликт, потенцијално со бомбардирање на бродови за полнење гориво и складишта за авионско гориво. Таквата тактика, предупредија официјалните лица, може да му дозволи на Пекинг да го запре Вашингтон без да мора да го ангажира најголемиот дел од американските сили.

Кинеската амбасада во САД директно не го коментираше извештајот, но за Ројтерс изјави дека Вашингтон треба „да престане да го зајакнува воениот контакт со регионот на Тајван“ и „да престане да создава фактори кои би можеле да ги зголемат тензиите во Тајванскиот теснец“. 

Раздорот меѓу САД и Кина околу Тајван се прошири во последниве месеци, поттикнат од продажбата на оружје на Вашингтон, како и од посетите на високи пратеници на самоуправниот остров.

Пекинг го смета Тајван како дел од својата суверена територија и го осуди контактот на САД со Тајпеј како мешање во неговите внатрешни работи. Претседателот Си Џинпинг рече дека Кина бара мирно обединување со островот, иако Пекинг не ја исклучи можноста за употреба на сила за да се постигне оваа цел.

Во меѓувреме, американскиот претседател Џо Бајден во 2022 година вети дека Вашингтон ќе го брани Тајван доколку „има напад без преседан“, но инсистираше на тоа дека неговата земја не ја охрабрува независноста на островот.
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани