Фотографии од уривање на мостот во Балтимор додека нуркачите се тркаат да пронајдат ШЕСТ исчезнати членови од истата градежна екипа кои работеле кога бродот удрил
  Објавено на
share

 

Фотографии од уривање на мостот во Балтимор додека нуркачите се тркаат да пронајдат ШЕСТ исчезнати членови од истата градежна екипа кои работеле кога бродот удрил

  • Дали со знаме на Сингапур удри во бетонскиот столб во 1.30 часот. 
  • Дури 20 лица остануваат исчезнати во водата; двајца се спасени 
  • Следете: Во живо известување на DailyMail.com за уривањето на мостот во Балтимор  
  • Страшна снимка го забележа моментот кога мостот Ки во Балтимор се урна откако во него удри товарен брод, оставајќи пет возила потопени во вода, а шест градежни работници исчезнати. 

Властите во Мериленд користат уреди за откривање сонари за да ги бараат членовите на екипажот кои паднаа во водата 9 степени  додека работеа на поправка на дупките на мостот долг 185 метри кога тој се урна.

Гувернерот Вес Мур прогласи вонредна состојба во вторник наутро по катастрофалниот судир, кој се случи околу 1.30 часот. Бродот - Дали под сингапурско знаме - беше 20 минути во своето патување кога удри во столбот за поддршка на мостот. 

Демократот рече дека екипажот на бродот успеал да издаде Мајдеј пред да се урне во мостот, што им овозможи на службениците да ги запрат автомобилите да одат по мостот. 

„Ние сме благодарни што помеѓу „мајскиот ден“ и колапсот - што имавме службеници кои можеа да го запрат протокот на сообраќај, така што повеќе автомобили не се качија на мостот“, додаде Мур.

Секретарот за транспорт на Мериленд, Пол Џ. 

Страшна снимка го сними моментот кога мостот Ки во Балтимор се урна откако го удри товарен брод, а шест градежни работници се исчезнати

Страшна снимка го сними моментот кога мостот Ки во Балтимор се урна откако го удри товарен брод, а шест градежни работници се исчезнати

Бродот - Дали под сингапурско знаме - беше 20 минути во своето патување кога удри во столбот за поддршка на мостот

Бродот - Дали под сингапурско знаме - беше 20 минути во своето патување кога удри во столбот за поддршка на мостот

Екипажот на бродот успеа да издаде Мајден пред да се урне во мостот, што им овозможи на службениците да ги спречат автомобилите да одат по мостот

Екипажот на бродот успеа да издаде Мајден пред да се урне во мостот, што им овозможи на службениците да ги спречат автомобилите да одат по мостот

Повреденото лице е снимено како се товари во амбулантно возило по симнувањето од бродот по колапсот

Повреденото лице е снимено како се товари во амбулантно возило по симнувањето од бродот по колапсот

Спасувачкиот персонал се собира на брегот на реката Патапско

Спасувачкиот персонал се собира на брегот на реката Патапско

Одделот за транспорт на Мериленд соопшти дека има активна мисија за пребарување и спасување од 7:30 часот.

Одделот за транспорт на Мериленд соопшти дека има активна мисија за пребарување и спасување од 7:30 часот. 

Гувернерот Вес Мур прогласи вонредна состојба во вторник наутро по катастрофалниот судир околу 1.30 часот.

Гувернерот Вес Мур прогласи вонредна состојба во вторник наутро по катастрофалниот судир околу 1.30 часот.

Неверојатни снимки го покажуваат моментот кога бродот удрил во мостот Френсис Скот Ки во Балтимор, предизвикувајќи ја колосалната челична конструкција да се урне во реката Патапско

Неверојатни снимки го покажуваат моментот кога бродот удрил во мостот Френсис Скот Ки во Балтимор, предизвикувајќи ја колосалната челична конструкција да се урне во реката Патапско

Официјалните лица рекоа дека забележале пет возила потопени под вода благодарение на технологијата на инфрацрвена и странично скенирање на сонар - три патнички возила, камион со цемент и петто возило.

Останува нејасно што довело до несреќата. Видеото покажува дека бродот се стемнува неколку секунди пред судирот, што укажува на прекин на електричната енергија на бродот. 22-члениот екипаж останува на бродот и сега е испрашуван од крајбрежната стража. 

Во најновото ажурирање од официјални лица, владата Мур рече дека нуркачите и воздушните средства моментално работат „за да спасат животи“ и ќе ја ажурираат јавноста додека работата продолжува.

„Признавам дека многумина од нас се повредени и исплашени во моментов“, рече демократот нешто пред 10 часот. 

„Сакам да бидам јасен, сè уште истражуваме што се случило, но нашите прелиминарни наоди укажуваат на несреќа, не видовме веродостојни докази за терористички напад.

Специјалниот агент на ФБИ, задолжен за канцеларијата во Балтимор, Вилијам Дел Бањо рече дека „нема конкретни или веродостојни информации кои укажуваат на поврзаност со тероризмот во овој инцидент“. 

Колапсот сигурно ќе создаде логистички кошмар со месеци, ако не и со години, за источниот брег, затворајќи го бродскиот сообраќај на пристаништето Балтимор и крчкањето на товарниот и патничкиот сообраќај. 

Според The Baltimore Sun , Дали тргнал на особено долго патување од 28 дена бидејќи екипажот сакал да ја обиколи Јужна Африка за да го избегне Црвеното Море, каде јеменските бунтовници Хути ги напаѓаат западните бродови во знак на протест против војната во Газа.

Гувернерот Мур (лево рече дека нуркачите и воздушните средства моментално работат „за да спасат животи“ и ќе ја ажурираат јавноста додека работата продолжува

Гувернерот Мур (лево рече дека нуркачите и воздушните средства моментално работат „за да спасат животи“ и ќе ја ажурираат јавноста додека работата продолжува

Застрашувачки момент кога мостот Балтимор се урива
 
 
 
Мостот се протега на 9.000 стапки преку реката Патапско и е 180 стапки над водата

Мостот се протега на 9.000 стапки преку реката Патапско и е 180 стапки над водата

Анимирана мапа за трагачи ја прикажува рутата на бродот што удрил во мостот Балтимор
 

Секретарот Пит Бутиџиг, кој е на пат за Мериленд, рече на X: „Разговарав со гувернерот Мур и градоначалникот Скот за да понудам поддршка од USDOT по штрајкот на бродот и уривањето на мостот Френсис Скот Ки. 

„Напорите за спасување остануваат во тек и возачите во областа Балтимор треба да ги следат упатствата на локалните одговорни за заобиколување и одговор.

Веднаш не беше јасно што го натера товарниот брод да се урне во мостот долго пред напорното утринско патување во, како што еден функционер го нарече „развивачки настан со масовни жртви“ во голем американски град веднаш надвор од Вашингтон. 

„Никогаш не би помислиле дека ќе видите, физички, како мостот „Ки“ паѓа така. Изгледаше како нешто од акционен филм“, изјави градоначалникот на Балтимор, Брендон Скот, нарекувајќи го „незамислива трагедија“. 

Според раниот извештај на Агенцијата за сајбер безбедност и инфраструктурна безбедност (CISA), контејнерскиот брод  „изгубил погон“ додека го напуштал пристаништето. 

„Бродот го известил Одделот за транспорт на MD (MDOT) дека изгубиле контрола над бродот и дека е можна алијанса со мостот“, се вели во извештајот. „Бродот удри во мостот предизвикувајќи целосен колапс“.

Бродот удрил во една од потпорите на мостот, предизвикувајќи структурата да се пукне и да се закопча на неколку точки и да падна во водата за неколку секунди - шокантен спектакл што беше снимен на видео и објавен на социјалните мрежи. Садот се запалил, а од него избил густ црн чад. 

 
„Напорите за спасување остануваат во тек и возачите во областа Балтимор треба да ги следат упатствата на локалните одговорни за заобиколување и одговор“, рече секретарот за транспорт Пит Бутигиг.

„Напорите за спасување остануваат во тек и возачите во областа Балтимор треба да ги следат упатствата на локалните одговорни за заобиколување и одговор“, рече секретарот за транспорт Пит Бутигиг.

„Пилотите ги преместуваат бродовите во и надвор од пристаништето Балтимор“, рече секретарот за транспорт на Мериленд, Пол Видефелд на прес-конференција во вторникот.

„Пилотите ги преместуваат бродовите во и надвор од пристаништето Балтимор“, рече секретарот за транспорт на Мериленд, Пол Видефелд на прес-конференција во вторникот.

 

„Никогаш не би помислиле дека ќе видите, физички, како мостот „Ки“ паѓа така. Изгледаше како нешто од акционен филм“, изјави градоначалникот на Балтимор, Брендон Скот

Градоначалникот на Балтимор Брендон Скот дава ажурирање за уривањето на мостот 
 
Гувернерот на Мериленд Вес Мур (C) шета со персоналот и органите на редот по брегот на реката Патапско

Гувернерот на Мериленд Вес Мур (C) шета со персоналот и органите на редот по брегот на реката Патапско

Засега не е јасно што го предизвикало падот на товарниот брод во мостот

Засега не е јасно што го предизвикало падот на товарниот брод во мостот

Следачот на карти покажува како бродот го сменил курсот пред да удри во мостот 
 
Вклучениот брод е Дали, долг 948 метри, контејнер со знаме на Сингапур.

Вклучениот брод е Дали, долг 948 метри, контејнер со знаме на Сингапур.

Напорот за спасување вклучува бродови на крајбрежната стража, чамци на локалната полиција, противпожарна служба во Балтимор, доброволни противпожарни одделенија од околните области, како и тимови нуркачи додека трае очајничката потрага по преживеани. 

Се чинеше дека има експлозија на контејнерскиот брод додека се судрил со мостот по што контејнер и дизел се поплавиле во водата. Едно од возилата кое паднало во водата било трактор-приколка.

Бродот не бил управуван од сопствен екипаж, туку од локални пилоти кои се користат конкретно да избегнуваат несреќи.

Вклучениот брод е Дали, долг 948 стапки, контејнер со знаме на Сингапур кој може да се види на веб-страниците за следење на бродови, позиционирани неподвижни под мостот по несреќата.

Излезе од поморскиот терминал во Балтимор Сигирт во 12:24 часот, во 01:25 часот, почна да забавува и да се оддалечи од својот курс. На видеото се гледа како светлата се гасат на бродот непосредно пред несреќата.

Бродот Дали леташе за Коломбо, Шри Ланка. Не е јасно каков товар чувал. Бродот требаше да слета во Азија на 27 април. 

Според сопствениците на бродот, сите членови на екипажот биле регистрирани без пријавени повредени. 

Бродот удрил во една од потпорите на мостот, предизвикувајќи ја конструкцијата да се пукне и да се закопча на неколку точки

Бродот удрил во една од потпорите на мостот, предизвикувајќи ја конструкцијата да се пукне и да се закопча на неколку точки

Пол Џ. Видефелд, центар, секретар за транспорт во Мериленд, работи во близина на местото на настанот

Пол Џ. Видефелд, центар, секретар за транспорт во Мериленд, работи во близина на местото на настанот

Воздушен поглед на урнатиот мост Френсис Скот Ки по судирот

Воздушен поглед на урнатиот мост Френсис Скот Ки по судирот

Брод со контејнер двапати ја губи струјата пред да удри во мостот Балтимор 

Околу 30.000 возила го користат мостот, кој е именуван по писателот на Знамето со ѕвездички, секој ден. Отворен е во 1977 година. 

Сонар посочи дека има возила во водата, каде што температурата била околу 47 степени Целзиусови во раните утрински часови во вторникот, според бова која собира податоци за Националната управа за океани и атмосфера.

Претходно, Кевин Картрајт, директор за комуникации на противпожарната служба во Балтимор, изјави за Асошиетед прес дека неколку возила имало на мостот во моментот на уривањето, вклучително и едно со големина на камион влекач-приколка. 

Мостот се срушил среде ноќ кога сообраќајот би бил полесен отколку во текот на денот кога илјадници автомобили го минуваат распонот.

Во пресрет на уривањето, конструктивниот инженер и дизајнер на мостот Иан Фирт изјави за Би-Би-Си дека изгледа како бродот „залутал“ настрана наместо да оди под центарот на мостот.

„Но, од која било причина, мора да залута и да ја погоди поддршката“.

„Поддршката е многу, релативно, слаба структура кога ќе ја погледнете, тоа е еден вид структура на багажник со индивидуални нозе. Значи, мостот се урнал едноставно како резултат на оваа многу голема сила на удар“, додаде тој.

Полицискиот комесар во Балтимор, Ричард Ворли, со градоначалникот Брендон Скот (Р) и шефот на противпожарната служба Џејмс Валас (Л), зборува на прес-конференција за колапсот

Полицискиот комесар во Балтимор, Ричард Ворли, со градоначалникот Брендон Скот (Р) и шефот на противпожарната служба Џејмс Валас (Л), зборува на прес-конференција за колапсот

На првата прес-конференција околу 6:30 часот, шефот на противпожарната служба во Балтимор Џејмс Валас можеше само да потврди дека две лица се извлечени од водата

На првата прес-конференција околу 6:30 часот, шефот на противпожарната служба во Балтимор Џејмс Валас можеше само да потврди дека две лица се извлечени од водата

„Мислевме дека е земјотрес“: Жител го опишува уривањето на мостот 

Во посебно интервју за Си-Ен-Ен, Картрајт рече дека градежните инженери ќе треба да ја проучат состојбата на мостот пред инцидентот.

„Ова е многу поразителен инцидент во кој се сретнаа овие лица, така што нашите срца се со секој од нив, и ние ќе работиме храбро во текот на раните утрински часови за да го решиме ова“, рече тој.

Во 2001 година, товарен воз кој превезувал опасни материјали излета од шините во тунел во центарот на Балтимор и се запали, исфрлајќи црн чад во околните населби и принудувајќи ги службениците привремено да ги затворат сите главни патишта во градот. 

Ова не е прв пат. Во 2016 година, бродот се удри во пристаништето во Антверпен, Белгија, додека го напушташе пристаништето за германскиот град Бремерхавен за време на доброто време. 

Несреќата се случила поради грешка на мајсторот и пилотот на бродот,  пренесува  Вессел Фајндер .

Дали претрпе „доволна штета“ во крмата, но остана на површина, додека пристаништето беше „сериозно оштетено“ во тоа време. Во тоа време нема повредени лица и не е забележано истекување.
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани