Инвеститор кој се бори за контрола на Дизни ги напаѓа филмовите „Woke“ и има за цел да го направи Дизни повторно забавен
  Објавено на
share

 Инвеститор кој се бори за контрола на Дизни ги напаѓа филмовите „Woke“ и има за цел да го направи Дизни повторно забавен

Activist Nelson Peltz is waging a campaign to get two Disney board seats.

Помеѓу потфрлања  на проджба на билети во кино и лошите резултатри на стриминг сервисот, Дизни губи пари како пијан покераш - освен, наместо алкохол, се чини дека Куќата на глушецот ја голта WOKE будноста.

Ако Нелсон Пелц има нешто да каже за тоа, тоа би можело да се промени набрзина.

Пелц е милијардер активист инвеститор и шеф на инвестициската фирма Триан Фонд Менаџмент, кој е ангажиран во сè поголема битка со високи влогови за да го исправи бродот на Дизни. Според Variety , Пелц сака да освои две места на одборот на забавниот гигант, што тој го гледа како најголем проблем што ја мачи компанијата.

Сепак, неговата инвестициска фирма објави дека ќе ги задржи своите гласови за реизбор на извршниот директор на Дизни, Боб Игер, во одборот во понеделник. Собрание на акционери на компанијата е закажано за 3 април.

Во интервјуто за Фајненшл тајмс објавено во неделата, Пелц тврди дека „не се обидува да го отпушти Боб Игер“, туку „да му помогне“ - да ја спаси својата компанија од будност преку борбата за прокси.

„Самонаречен „конструктивист“, Пелц е најпознат по своите кампањи за пресврт во големите компании за стока за широка потрошувачка како што се Монделез, Хајнц и Проктер и Гембл“, забележа Фајненшл Тајмс. „Прирачникот на Тријан е да купи удел во котирана компанија и да агитира за подобрувања, често барајќи место во одборот и понекогаш притискајќи да се распаднат или продаваат поделбите“.

Меѓутоа, во овој случај, стратегијата на Пелц е да го врати Дизни на своите корени: имено, да ги забавува луѓето.

„Луѓето одат да гледаат филм или шоу за да се забавуваат“, рече тој. „Тие не одат да добијат порака“.

Што се однесува до филмовите со пораки од кои не беше задоволен, тој ги зеде за цел „ Чудата “ и „Црниот Пантер“. Целосно женското продолжение на „Капетан Марвел“ беше спектакуларен неуспех на благајните; додека почетниот „Црн Пантер“ беше комерцијален и критички успех, значителното продолжение од 2022 година, „ Црн пантер: Ваканда засекогаш “ не беше ниту едното ниту другото, и со закосени букви.

„Зошто морам да го имам Марвел што е само за жени? рече Пелц.

„Не дека имам нешто против жените, но зошто морам да го сторам тоа? Зошто не можам да имам Marvels кои се и двете? Зошто ми треба целосно црна појава?

Што се однесува до тоа дали е време Кевин Фајџ, претседател на Марвел студио, да се повлече по неодамнешното омаловажување на филмовите од Марвел Cinematic Universe, Пелц не беше подготвен да зборува за тоа.

„Не сум подготвен да го кажам тоа, но го доведувам во прашање неговиот рекорд“, одговори Пелц на прашањето дали Фејге треба да си замине.

Што се однесува до Игер, сепак, сака тој да каже.

„Во овој изборен натпревар, Дизни нагласи дека на г-дин Ајгер му се восхитуваат и почитуваат (вклучувајќи ги, на пример, давателите на услуги и советниците), во што не се сомневаме“, се вели во соопштението на хеџ фондот на Пелц.

„Триан го поддржува г-дин Игер како кандидат за одборот и како извршен директор. Тоа што Дизни троши толку многу време и мастило бранејќи го г-дин Ајгер - иако речиси ништо не кажува за двајцата кандидати за директори чиј реизбор Триан е предизвик - е и вознемирувачко и кажува.

„Оваа кампања не е за г-дин Игер, ниту е референдум за неговото раководство. И во секој случај, Дизни е и мора да биде повеќе од само една личност, особено личност чиј договор истекува за помалку од две кратки години“.

Се поставува прашањето дали притискањето ќе успее. Пелц првично се обиде да добие место во одборот во 2023 година, додека исто така се обидуваше да го натера Дизни да планира иднина надвор од Боб Игер, кој има 73 години и е во неговиот втор мандат како извршен директор на Дизни - иако многу попроблематична работа од неговиот прв.

Тој притисок не успеа, според TheWall Street Journal , но Триан контролирал само девет милиони акции на Дизни во тоа време. Откако ги здружи силите со поранешниот извршен директор на Marvel, Исак „Ајк“ Перлмутер во октомври, тој број се зголеми за повеќе од тројно на 33 милиони акции. (Перлмутер стана еден од најголемите независни акционери во Дизни откако го продаде Марвел на конгломератот за забава во 2009 година.)

Дизни очекувано возвраќа со отворено писмо насловено „О, Нелсон“, кое содржи цитати од написот на Фајненшл Тајмс. 

„Замислете каква штета би ja нанел Пелц на управната сала на Дизни со овие перспективи“, се вели во писмото, според Холивуд Репортер .

За жал за инвеститорите кои го прочитале, тие не мора да замислуваат каква штета и нанеле на компанијата оние кои моментално се во управниот одбор на Дизни. Сè што треба да направат е да го погледнат нивното портфолио на акции .

 Bro thinks Elon Musk is some kind of badass. : r/TheRightCantMeme

 

 

 

 

 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани