ВЕБ ИЗДАВАЧИТЕ СЕ ПОДГОТВУВААТ ЗА „МАСАКР“: Гугл во пребарувањето додава одговори од вештачка интелигенција, а тоа ќе предизвика ЗЕМЈОТРЕС!
  Објавено на
share

 

ВЕБ ИЗДАВАЧИТЕ СЕ ПОДГОТВУВААТ ЗА „МАСАКР“: Гугл во пребарувањето додава одговори од вештачка интелигенција, а тоа ќе предизвика ЗЕМЈОТРЕС!

 
Google објавува одговори генерирани од вештачка интелигенција кои ги заменуваат врските до веб-страниците напишани од човек, заканувајќи им се на милиони креатори.

Успешниот блог за храна на Кимбер Матерн привлекува милиони посетители секој месец кои бараат идеи за вечера во последен момент.

Креаторите како Матерн се загрижени за проширувањето на досегот на новата алатка за пребарување на Google со вештачка интелигенција. Производот, наречен Search Generative Experience, или SGE, директно одговара на прашања со сложени одговори од повеќе параграфи кои водат до линкови до други веб-локации подолу на страницата, каде што е помала веројатноста да се видат.

 

Google
ФОТО: SHUTTERSTOCK

ПРОМЕНАТА ЌЕ ЈА ПОТРЕСЕ САМИТЕ ТЕМЕЛИ НА ВЕБОТ

Воведувањето го загрозува опстанокот на милиони создавачи и издавачи кои се потпираат на услугата за сообраќај. Некои експерти тврдат дека додавањето на вештачка интелигенција ќе ја зајакне и онака цврстата контрола на технолошкиот гигант на Интернет, што на крајот ќе доведе до систем каде информациите ги обезбедуваат само неколку големи компании.

Нивната цел е да им олеснат на луѓето да ги најдат информациите што ги сакаат“, рече Матерн. „Но, ако ги исклучите луѓето кои се извор на енергија за создавање на тие информации - кои имаат вистинска човечка врска со нив - тогаш тоа е лоша услуга за светот.

Google ги нарекува своите одговори со вештачка интелигенција „прегледи“, но тие честопати само парафразираат директно од веб-локациите. Едно барање за тоа како да се поправи тоалетот што протекува беше одговорено од вештачка интелигенција со неколку совети. На дното на одговорот, Google се поврза со The Spruce, веб-страница за подобрување на домот и градинарство во сопственост на веб-издавачот Dotdash Meredith. Советите за вештачка интелигенција на Google ја подигнаа фразата од написот на Spruce од збор до збор.

Вештачка интелигенција
ФОТО: SHUTTERSTOCK

Фирмата за технолошки истражувања Гартнер предвидува дека веб сообраќајот од пребарувачите ќе се намали за 25 отсто до 2026 година.

Raptive, кој обезбедува дигитални медиуми, публика и рекламни услуги на околу 5.000 веб-локации, вклучително и Easy Family Recipes, проценува дека промените во пребарувањето може да резултираат со загуба од околу 2 милијарди долари за креаторите - при што некои веб-локации ќе губат до две третини од сообраќајот. Raptive стигна до овие бројки со анализа на илјадници клучни зборови кои влегуваат во нејзината мрежа и правејќи споредба рамо до рамо на традиционалното пребарување на Google и пилот верзијата на Google SGE.

Мајкл Санчез, ко-основач и извршен директор на Raptive, вели дека промените што доаѓаат на Google можат да „нанесат огромна штета“ на Интернетот каков што го знаеме. „Она што веќе не беше рамномерно... би можело да го насочи својот пат до место каде што отворениот интернет почнува да биде во опасност да преживее на долг рок“, рече тој.

Google, Google плаќаат
ФОТО: SHUTTERSTOCK

Кога извршниот директор на Google, Сундар Пичаи, го објави поширокото пуштање во продажба за време на повикот за заработка минатиот месец, тој рече дека компанијата ја прави промената на „одмерен“ начин додека „исто така дава приоритет на сообраќајот кон веб-страниците и трговците“. Директорите на компанијата долго време тврдат дека на Google му треба здрава мрежа за да им даде на луѓето причина да ја користат неговата услуга и дека не сака да им наштети на издавачите.

„Мислам дека треба да видиме неверојатен бум на Интернет, да видиме нешто што е навистина отворено и бесплатно, диво и многу возбудливо за целиот свет“, рече Селена Декелман, директорка за производи и технологија на Викимедија, фондацијата која ја надгледува Википедија. .

Луѓето кои за живот се потпираат на Интернет се загрижени

Google прво рече дека ќе започне да експериментира со генеративна вештачка интелигенција во пребарувањето минатата година, неколку месеци откако OpenAI го објави ChatGPT. Во тоа време, технолошките експерти шпекулираа дека чет-ботови со вештачка интелигенција би можеле да го заменат пребарувањето на Google како место за наоѓање информации. Сатија Надела, извршен директор на најголемиот конкурент на Гугл, Мајкрософт, додаде чет-бот со вештачка интелигенција во прелистувачот на неговата компанија и во февруари 2023 година го повика Google „да излезе и да покаже дека знаат да танцуваат“.

chatbot, ChatGPT
ФОТО: SHUTTERSTOCK

Гигантот за пребарување почна да танцува. Иако измисли голем дел од технологијата за вештачка интелигенција која ги напојува чет-ботите и ја користи за напојување на алатки како Google Translate, таа почна да става генеративна AI технологија во своите други производи. Google Docs, алатките за уредување видеа на YouTube и гласовниот асистент на компанијата добија надградби на вештачката интелигенција.

Но, пребарувањето е најважниот производ на Google, со околу 57 отсто од приходите од 80 милијарди долари во првиот квартал од оваа година. Со текот на годините, рекламите за пребарување беа „златната крава“ што му беше потребна на Google за да ги изгради своите други бизниси, како што се YouTube и складирањето облак, и да остане конкурентен со купување други компании.

YouTube
ФОТО: SHUTTERSTOCK

„Гугл“ во голема мера ги избегнуваше одговорите на вештачката интелигенција за пребарувања што прикажуваат реклами, рече Енди Тејлор, потпретседател за истражување во компанијата за интернет маркетинг Tinuity.

Кога вештачката интелигенција покажува одговор на „комерцијални“ пребарувања, тој се појавува под линијата за рекламирање. Ова може да ги принуди веб-локациите да купуваат реклами само за да ја задржат својата позиција на врвот на резултатите од пребарувањето.

Google јавно ги тестираше одговорите на вештачката интелигенција во текот на изминатата година, прикажувајќи им ги на мал процент од своите милијарди корисници додека се обидува да ја подобри технологијата.

Вештачка интелигенција
ФОТО: SHUTTERSTOCK

Сепак, тој рутински прави грешки. Преглед на Вашингтон пост објавен во април покажа дека одговорите на вештачката интелигенција на Google понекогаш погрешно го разбираат прашањето и измислуваат лажни одговори.

Границата за успех е висока. Додека OpenAI ChatGPT е нов производ, потрошувачите поминаа години со Google и очекуваат резултатите од пребарувањето да бидат брзи и точни. Брзањето кон генеративната вештачка интелигенција може да наиде на правни проблеми. Основната технологија зад OpenAI, Google, Meta и вештачката интелигенција на Мајкрософт е обучена за милиони написи во весници, објави на блогови, е-книги, рецепти, коментари на социјалните мрежи и страници на Википедија кои биле преземени без да платат или да побараат дозвола од нивните оригинални автори.

OpenAI и Microsoft се соочија со серија тужби поради наводна кражба на дела заштитени со авторски права

„Ако новинарите си го правеа ова еден на друг, би го нарекле плагијат“, рече Френк Пајн, извршен уредник на MediaNevs Group, која објавува десетици весници низ САД, вклучувајќи ги и Денвер Пост, Сан Хозе Меркјури Њуз и Бостон Хералд. Неколку компаниски весници ги тужеа OpenAI и Microsoft во април, тврдејќи дека компаниите користеле написи за вести за да ја обучат својата вештачка интелигенција.

ChatGPT, Chat GPT, Microsoft, Microsoft, OpenAI
ФОТО: SHUTTERSTOCK

Доколку новинските организации им дозволат на технолошките компании, вклучително и Гугл, да ги користат нивните содржини за да создаваат резимеа за вештачка интелигенција без плаќање или дозвола, тоа би било „погубно“ за новинарската индустрија, рече Пајн. Промената би можела да има уште поголем ефект врз весниците отколку загубата на нивните мали бизниси во средината на 2000-тите или неодамнешното напуштање на Мета од промовирањето вести на своите корисници, рече тој.

Преминот кон одговорите на вештачката интелигенција и централизацијата на веб во неколку портали не забавува. OpenAI склучи договори со веб-издавачи - вклучително и Dotdash Meredith - за да ја прикажуваат нивната содржина видно во својот чат-бот.

Метерн, од Easy Family Recipes, вели дека се подготвува за промените со инвестирање во канали на социјалните медиуми и билтени за е-пошта.

„Интернетот е страшно место во моментов“, рече Метерн. „Не знаете што да очекувате.

 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани